Friday, June 21, 2024

Euro 2020, sot dita e katërt: Skoci-Çeki, Poloni-Sllovaki, Spanjë-Suedi

Lexo

UEFA EURO 2020 vijon ditën e hënë me ndeshjet e ditës së katërt. Ditë kjo që sjell hyrjen e disa emrave të mëdhenj: Skocia luan me Republikën Çeke, Polonia takohet me Sllovakinë dhe Spanja pret Suedinë.

15:00 Skoci vs Republika Çeke (Grupi D, Glasgow)-Ky është momenti që Skocia ka pritur që nga viti 1998 – ndeshjen e tyre të parë në një finale të madhe në 23 vjet, dhe ata fillojnë kundër një skuadre si Republika Çeke që mundën brenda dhe jashtë në Ligën e Kombeve të UEFA-s vitin e kaluar. “Kam një dyshim të vogël”, thotë menaxheri i Skocisë, Steve Clarke ndërsa mendon për formacionin e tij për ngjarjen e madhe, megjithëse me besim të plotë te lojtarët e tij. “Pavarësisht se cilin 11-she zgjedh, unë e di që ata do të prodhojnë dhe do të jenë fantastikë për vendin e tyre”.

Kundërshtarët e tyre nuk presin më pak. “Skocia nuk do ta bëjë më të lehtë për ne, por ne jemi përgatitur mirë dhe jemi të gatshëm për sfidën”, thotë sulmuesi Michael Krmenčík, me çekët pa dyshim që shpresojnë se mund të përsërisin suksesin e tyre nga hera e fundit, në 1996, si nënkampionë.

Skocia po garon për të arritur një fazë të madhe nokauti në turne për herë të parë në përpjekjen e 11-të, pasi është përballur me daljet në fazën e grupeve në dy EURO-t e tyre të mëparshme dhe tetë Kupat e Botës.

18:00 Polonia vs Sllovakia (Grupi E, Shën Petersburg)-Nëntë vjet nga shënimi i golit hapës në EURO 2012, Robert Leëandoëski është rritur për nga rëndësia, në një skuadër që në atë kohë arriti deri në çerekfinale. Sulmuesi i Bayern do të jetë në qendër të vëmendjes edhe një herë kur skuadra e tij kërkon fitoren në Shën Petersburg. “Do të jetë mendore, për fokusin,” thotë trajneri Paulo Sousa. “Ne nuk mund të bëjmë asnjë gabim”.

Pjesa më e madhe e fokusit për Sllovakinë do të jetë në ndalimin e Leëandoëski. ‘The Falcons’ kaluan në fazën e nokautit në të dy finalet e tyre të mëparshme të mëdha – Kupën e Botës 2010 dhe EURO 2016 – por duhet ndalur njeriun që shënoi një record, 41 gola n​të Bundesligë. “Është një sfidë e madhe, jo vetëm për mua, por për të gjithë ekipin,” paralajmëron qendërmbrojtësi Ľubomír Šatka. “Shpresoj se djemtë e tjerë do të më ndihmojnë”.

21:00 Spanjë vs Suedi (Grupi E, Sevilje)-Pikëpyetjet janë të shumta midis dy palëve që e njohin mirë njëri-tjetrin, Spanja ka mundur Suedinë 3-0 në Madrid gjatë kualifikimit dhe shpëtoi me një barazim 1-1 jashtë. Spanjollët fituan tituj europianë në 2008 dhe 2012, por i fillojnë këto finale shumë në tranzicion, pa Sergio Ramos në pjesën e pasme dhe me shumë dyshime në veprimet e tyre krijuese.

“Ne nuk jemi favoritët e turneut,” thotë trajneri Luis Enrique, megjithëse pritjet mbeten të larta duke pasur parasysh lojtarët e talentuar në dispozicion të tij. Një lojtar i përshtatur me potencialin e tyre është sulmuesi suedez, Alexander Isak, i cili arriti 17 gola të Ligës për Real Sociedad këtë sezon. “Fakti që ne fillojmë kundër Spanjës është shumë argëtues,” thotë 21-vjeçari, i etur për të kapur shansin e tij në një skuadër të privuar nga i dëmtuari Zlatan Ibrahimović.

Spanja kishte më shumë goditje (227), më shumë zotërim (70%) dhe përfundoi me një përqindje më të madhe të pasimeve të tyre (91%) se çdo ekip tjetër gjatë kualifikueseve.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img