Wednesday, February 28, 2024

Inter, finalist i Champions Leagues. Trajneri Inzaghi: Finalja ishte një ëndërr, tani është realitet

Lexo

Trajneri zikaltër pas fitores në derbi: “City apo Real? Dy nga më të mirët në Evropë, do ta shikoj ndeshjen me interes…”

Simone Inzaghi nuk e fsheh gëzimin pasi ka siguruar finale e tij të parë në Ligën e Kampioneve pas triumfit në sfidën me dy ndeshje kundër Milanit në gjysmëfinale. “Në ditët në vijim do të kuptojmë më mirë se çfarë kemi bërë – tha ai për SportMediaset –. Për ne fillimisht ishte një ëndërr, por ne gjithmonë kemi besuar në të dhe kemi bërë një udhëtim të jashtëzakonshëm. Ka shumë kënaqësi dhe duhet t’i urojmë këta djem. Jam krenar për gjithçka që ata kanë dhënë në fushë: vrapim, vendosmëri, agresivitet, përqendrim… Ata ishin shumë të mirë, fituam katër derbi ndaj kampionëve të Italisë, jam i lumtur për djemtë e mi, është e drejtë që ata shijojnë mbrëmje të tilla”.

Trajneri preferon të mos thotë shumë për takimin e 10 qershorit: “Nuk ka premtime, por gjithmonë kam thënë se angazhimi do të ishte maksimal në të gjitha garat. Një muaji e gjysmë ka qenë shumë intensiv, por ne arritëm në dy finale dhe e ktheva kampionatin në vend”.

Në Stamboll do të jetë një mes Real Madridit dhe Manchester Cityt në pritje të Interit të tij: “Janë dy nga skuadrat më të mira në Evropë, ne i dimë cilësitë, sigurisht që do ta shikoj ndeshjen me shumë interes”.

Më në fund, disa guralecë për t’i hequr nga këpucët: “Unë e di kush ka qenë gjithmonë atje dhe kush nuk ka qenë aty në raste nevoje, e di se çfarë ka ndodhur muajt e fundit, por kam fatin të kem një staf të mrekullueshëm që në këto 20 muaj më kanë ndjekur në detaje, është e drejtë që ne të gjithë bashkë ti shijojmë mbrëmjet si kjo”.

“Kemi dy finale dhe tri ndeshje lige për të luajtur. Jam krenar që jam në këtë klub, më kërkuan të kthehesha në 1/16 e Ligës së Kampionëve, djemtë e kanë kaluar veten. Kaluam beteja shumë të vështira, askush nuk na dha asgjë”.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img