Thursday, April 18, 2024

(Intervista) Kristian Asllani i Interit: Jam larguar 2 vjeç nga Shqipëria, tani ja ku jam

Lexo

Vetëm nëntë muaj më parë, Kristjan Asllani ishte një lojtar i Empoli Primavera, i cili ende nuk kishte përfunduar në Serie A. Shqiptari 20-vjeçar sigurisht që nuk mund ta imagjinonte që do të vazhdonte të bëhej lojtar i Interit në një kohë kaq të shkurtër. Asllani u prezantua me mbështetësit e tij të rinj gjatë një interviste ekskluzive për Inter TV.

Mirë se erdhe te Interi, Kristjan. Si ndiheni?

“Ndjenjë e mahnitshme. Unë jam vetëm 20 vjeç dhe të kem shansin për të përfaqësuar këtë klub është vërtet e veçantë. Mezi pres që sezoni të fillojë dhe do të përpiqem të jap gjithçka”.

Ju keni një histori interesante. Keni lindur në Shqipëri, por jeni transferuar në Itali në moshë të vogël, ku jeni rritur. E kishit imagjinuar ndonjëherë të arrini deri në këtë pikë?

“Nuk mund ta imagjinoja kurrë. Unë u largova nga Shqipëria kur isha dy vjeç dhe erdha në Itali. Të gjithë shkollimin e kam bërë në Itali, si dhe futbollin e kam nisur këtu. Nuk mund ta imagjinoja kurrë që kjo të ndodhte”.

Njerëzit që ju panë të rriteshit kanë thënë se nuk e keni hequr topin nga këmba. Cilët ishin idhujt tuaj të fëmijërisë? Si do ta përshkruanit veten si lojtar?

“Nuk do të thosha se kisha një idhull të veçantë, por është e vërtetë që gjithmonë kam pasur një top me vete. Unë shikoj sa më shumë ndeshje që mundem sepse përpiqem të ndjek dhe të frymëzohem nga një sërë mesfushorësh. Më pëlqen ta bëj këtë. Tani kam mundësinë të luaj përkrah Marcelo Brozovic, i cili është një mesfushor i jashtëzakonshëm”.

Jeni i ri, por tashmë keni arritur shumë në futboll. Bëtë debutimin tuaj në Serie A sezonin e kaluar, por keni bërë disa paraqitje të shkëlqyera dhe Interi vendosi të bëjë lëvizjen për të nënshkruar me ju. Cilat janë objektivat tuaja? Çfarë do të dëshironit të arrinit?

“Për momentin nuk kam ndonjë objektiv specifik. I marr gjërat hap pas hapi, por jam shumë i lumtur që kam bërë debutimin tim në moshë të re. Dua të falënderoj Empolin. I detyrohem shumë klubit, por tani jam tek Inter, do të doja të jap gjithçka këtu”.

Sezonin e kaluar goli juaj i parë në Serie A erdhi kundër Interit në San Siro. A mos ishte një shenjë se keni pasur një lidhje me Interin?

“Ndoshta, kjo është e vërtetë. Kam shënuar golin tim të parë në San Siro dhe kam qenë i kënaqur me këtë, por ndoshta jam edhe më i lumtur tani”.

Jam i sigurt se mezi prisni të luani para tifozëve zikaltër. Keni një mesazh për ta?

“Unë thjesht do të doja që tifozët të na japin sa më shumë mbështetje që munden”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img