Monday, May 20, 2024

Juve gjen fitoren, “blindon” vendin e tretë

Lexo

Bardhezinjtë kanë mundur Fiorentinën me rezultatin 1-0, gol i shënuar nga Gatti

Në ndeshjen e javës së 31-të të Serisë A, Juventus mposhti 1-0 Fiorentinën, u rikthye te fitorja në kampionat pas vetëm dy pikëve në katër ndeshje, siguroi vendin e tretë duke e kthyer Bolonjën në -4 dhe qëndroi në +7 në klasifikim me Romën në vendin e pestë.

Në Allianz Stadium, një pjesë e parë praktikisht perfekte për bardhezinjtë, të cilët e thyen ngërçin me një gjuajtje nga Gatti pas një shtylle të Bremer, goditën dy herë shtyllën (duke përfshirë një traversë nga vetë Gatti) dhe panë tre gola të anuluar për pozicion jashtë loje (dy Vlahovic dhe një McKennie).

Violët u zgjuan vetëm në fund: në minutën e 74-të Szczesny fluturoi dhe shpëtoi veten me ndihmën e traversës nga gjuajtja me të majtën nga Nico Gonzalez.

Asnjë qendërmbrojtës nuk ka shënuar më shumë gola se Federico Gatti në pesë turnetë kryesore kontinentale që po zhvillohen: katër gola.

Është goli i 11-të i shënuar nga mbrojtja e Juventusit në kampionatin aktual: në pesë turnetë kryesore evropiane 23/24 vetëm Bayer Leverkusen (24) dhe Inter (16) kanë shënuar më shumë gola se bardhezinjtë me repartin e tyre mbrojtës.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img