KF Shkodra U-19 eleminohet nga Kupa e Shqipërisë në futboll për moshat, e mund Shënkolli 4-0

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Çerekfinalet e Kupës së Shqipërisë në futboll për moshat U-19 kanë vijuar edhe ditën e shtunë me çiftin shumë interesant, KF Shkodra dhe Shënkolli. Një derbi verior i moshave, por në të njëjtën kohë edhe një përballje trajnerësh shkodranë, siç është Rudi Piraniqi i KF Shkodra dhe Haris Lika që në këtë sezon futbollistik drejton ekipin U-19 të Shënkollit. Ka triumfuar Shënkolli, që në këtë ndeshje ka qënë tërësisht superior, jo vetëm me gola por edhe me lojë. 4 me 0 në favor Shënkollit ka përfunduar kjo ndeshje, e cila ka pasur si protagonist Franko Dainë që shënon golin e parë në minutën e 22-të, për të vijuar më pas me dy gola të tjerë individual me autor Savio Markun, përkatësisht në minutat 38-të dhe 50-të, ndërkohë që fitoren e thellë 4 me 0 e vulos goli i Preloshit në minutën e 78-të. Të besuarit e trajnerit Haris Lika në sfidën çerekfinale të Kupës së Shqipërisë përballë KF Shkodra, ishin: Sinan Dani, Klajvet Çuni, Klejten Metalijaj(50’ Emanuel Lika), Flori Kolndreu(55’Aldi Gjoka), Mateo Macaj, Arli Përgjoni(50′ David Marku), Joni Golemi(30’Alesio Përloshi), Jurgen Uku, Santino Pica(50′ Nevruz Mekrizvani), Savio Marku, Franko Daija. 

Me këtë fitore skuadra e Shënkollit kualifikohet për në gjysëmfinalet e Kupës së Shqipërisë, meritë padiskutim edhe e trajnerit shkodran Haris Lika, i cili ashtu si edhe në kampionat edhe në kompeticionin e Kupës së Shqipërisë po bën një përfaqësim shumë dinjitoz me skuadrën e tij. Ndërkohë, Shkodra e mbyll këtu konkurimin në këtë kompeticion, që për hirë të së vertetës deri në përballjen me Shënkollin në çerekfinale bëri shumë mirë duke kaluar dy tyre. Më herët, në garë ishte edhe ekipi U-17 i KF Shkodra, por që ai edhe u eleminua që në turin e dytë.

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -