Saturday, May 18, 2024

Liga e Kampioneve-Mjafton një 1-0 dhe Bayern Munich mund Arsenalin duke shkuar në gjysmëfinale

Lexo

Bavarezët përfituan nga gabimi i vetëm mbrojtës i Topçinjve për të fituar një biletë për në gjysmëfinale.

Bayern Munich mundi 1-0 Arsenalin në ndeshjen e dytë çerekfinale të Ligës së Kampionëve dhe fitoi të drejtën për të kaluar në gjysmëfinale. Në Allianz Arena, pas barazimit 2-2 në ndeshjen e parë, sfida ishte e balancuar në pjesën e parë dhe më pas u nxeh në pjesën e dytë, me Kimmich që shpërtheu ngërçin me një goditje me kokë në minutën e 63-të, pas një përgjumje nga mbrojtja angleze.

Më pas Tuchel u mbyll me zgjedhje difensive dhe Neuer uli grilat, duke i mohuar anglezët një barazimin deri në fund. Një sukses që i jep gjysmëfinalen bavarezëve që do të përballen me Real Madrid.

“Ne treguam guxim dhe e merituam të fitonim në fund. Jam krenar për paraqitjen e ekipit. Kjo fitore do të thotë shumë për mua. Pjesa e parë ishte si një lojë shahu. Kush bën gabimin e parë, kush bën lëvizjen e parë? Askush nuk donte. Pjesa e dytë ishte shumë më e mirë. Ne treguam guxim dhe e merituam të fitonim në fund. Jam krenar për paraqitjen e ekipit. Unë jam veçanërisht krenar për Laimer, i cili ishte ngjitur me Odegaard. Mazraoui bëri shumë mirë në të majtë. Por ishte e qartë se do ta bënim vetëm me punë ekipore”, tha ndër të tjera pas ndeshjes Thomas Tuchel, i cili me Bayernin e tij mundi Arsenalin për të kaluar në gjysmëfinale të Champions League.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img