Monday, May 20, 2024

Liga e Kombeve: Franca mund Belgjikën dhe shkon në finale me Spanjën

Finalja e Ligës së Kombeve 2021 do të jetë Spanjë-Francë, e planifikuar për të dielën në stadiumin “San Siro” në Milano. Në Torino, Bleus mundën 3-2 me përmbysje Belgjikën. Përfaqësuesja belge e nisi në mënyrëm më të mirë të mundshme sfidën, duke kompletuar avantazhin e dyfishtë midis 37 ‘dhe 40’: së pari Carrasco, e më pas Lukaku. Në pjesën e dytë Benzema rihap ndeshjen (62 ’), Mbappé vendos barazpeshën me një penallti (69’) dhe në 90’ lojtari i Milanit, Theo Hernandez godet Courtois, 3-2 për Francën.

Shfaqje e shkëlqyer ajo që është vënë në skenë në Stadiumin Allianz, vërtet një reklamë për futbollin, me gola dhe emocione pa fund. Në fund, si në filmat më të mirë thriller që e lënë shikuesin të fiksuar në ekranin e televizorit, është një gol në minutën e 90 -të nga Theo Hernandez që dërgon kampionët e botës në finalen e Meazza, duke i lënë belgët finalen ngushëlluese kundër Italisë gjithmonë në Torino.

Djajtë e Kuq po kafshojnë duart, sepse pas pjesës së parë ata dukej se e kishin ndeshjen në dorë dhe në minutën e 87 -të Var u mohoi rezultatin dhe atë që ndoshta do të kishte qenë goli fitues për Lukakun për një pozicion jashtë loje. Edhe një herë De Bruyne dhe shokët e tij dështojnë në një takim të madh dhe rrezikojnë të hyjnë në histori si “dështakë” të përjetshëm.