Saturday, May 4, 2024

Liverpul fiton në transfertë me Aston Vilën dhe arrin Sitin

Liverpool fiton 2-1 në transfertë me  Aston Vilen dhe e kthen topin në fushën e kundërshtarit në këtë përballje emocionuese kokë më kokë me Cityn. Reds zbresin në Birmingham me synimin për të mos lënë të largohet skuadrën e Guardiolës, pasi humbën dy pikë në raundin e kaluar. Megjithatë, kalendari është i ngjeshur dhe Klopp pushon disa titullarë, përfshirë dhe Salah. Skuadra e tij keqinterpreton mesazhin dhe futet në fushë e shpërqendruar çuditërisht, një qasje që dënohet menjëherë në Premier.

Në minutën e 3-të vendasit kalojnë në avantazh: një krosim nga Digne dhe Douglas Luiz e dërgon topin në rrjetë. Të kuqtë, megjithatë, ankohen për një pozicion jashtë loje që rezultoi me gol, i cili u shpërfill nga arbitri. Ndjenja e keqtrajtimit e zgjon Liverpoolin nga tortura dhe në fakt nuk kalojnë as 3 minuta dhe skuadra e Klopp gjen barazimin. E bën me Matipin, në zhvillimin e goditjes nga këndi, 1-1.

Liverpooli rikuperohet dhe kthehet për të vrarë ndeshjen, por skuadra e drejtuar nga kapiteni i saj historik, Steven Gerrard, i përgjigjet goditje për goditje. Ndeshja nuk u ndal kurrë, shanset për shënim ishin, por goditja vendimtare erdhi në minutën e 65-të. Rifillimi i rrufeshëm i të kuqve, topi për Luis Diaz që nga e majta I shërbeu Manès për një  2-1 që vendos ndeshjen, së bashku me disa pritje të Alisson në finale. 86 pikë në klasifikim, po aq sa Manchester City që do të luajë të mërkurën në fushën e Ëolverhampton.

I vetmi lajm I keq i mbrëmjes për ‘Reds’ është dëmtimi i Fabinhos, “strumbullari” i lojës për skuadrën e Klopp. Salah dhe shokëve të tij u mungojnë ende 4 ndeshje: dy të fundit të Premier dhe dy finalet, të Fa Cup dhe të Champions, për ta çuar këtë sezon në histori.