Saturday, April 20, 2024

Përfiton nga humbja e Arsenalit, Manchester City shpallet zyrtarisht është kampion i Anglisë!

“Topçinjtë” janë mundur 1-0 në shtëpinë e Nottingham, Guardiola fiton sërish kampionatin

Harakiri është i plotë: Arsenali humbet 1-0 në shtëpinë  e Nottingham dhe zyrtarizon triumfin e Manchester City-t në Premier League me një ndeshje më pak.

Guardiola fiton pa luajtur, duke qenë se të dielën do të jetë i zënë me Chelsea. Dhe omëleta, për Topçinjtë, është e tillë tashmë në minutën e 19-të, kur Aëoniyi mposht Ramsdale me golin që vendosi lojën dhe kampionatin. Dhe, duke marrë parasysh që Gabriel Jesus humbi epërsinë e mundshme të Topçinjve, dy minutat në City Ground simbolizojnë sezonin për londinezët.

Miqtë u përpoqën të reagonin me Trossard, por përpjekja e tij shkoi paksa jashtë. Në pjesën e dytë, Artera provoi gjithçka: brenda fillimisht Tierney dhe Nketiah, më pas Vieira, por ndryshimet nuk çojnë në rikthim. Fitore themelore për Nottingham, shumë pranë shpëtimit, ndërsa për Arsenalin zhduket ëndrra e një Premier League që dukej në xhep në mars. Në vend të kësaj, do të vijë një vend i dytë shumë i hidhur.