Pragsfida San Marino-Shqipëri, trajneri vendas, Franko Varrela kërkon të surprizojë kuqezinjtë

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Pas pak, në orën 20.45 starton ndeshja San Marino-Shqipëri, ballaafqim ky që zhvillohet në kuadrin e takimeve të treta për eliminatoret e Botërorit “Katar 2022”. Për vete nivelin modest të kombëtares vendase, ne opinionin sportive shqiptar dhe Italian të gjithë e konsiderojnë kombëtaren shqiptare si favorit për fitoren e kësaj ndeshje. Por, ndërkohë trajneri i kombëtares së San Marinos, Franko Varrela ka një paralajmërinë për kuqezinjtë tanë.

“Ndonjëherë duhet të jemi më të guximshëm, megjithëse kjo mund të gjenerojë edhe më shumë rrezik. Me Hungarinë gabuam në mesfushë në humbjen e disa topave. Që sulmet tona të jenë efektive, duhet të sigurohemi që ta mbajmë topin në zonën më të afërt me portierin kundërshtar, sepse ndryshimi në anën fizike mes nesh dhe kundërshtarëve tanë është shumë i madh. Gjëja e rëndësishme do të jetë gjetja e një solidariteti të mirë mes mbrojtjes dhe sulmit, që na lejon të luajmë 20 metra përpara portës, në mënyrë që të mos pësojmë shumë”, është shprehi tekniku i kombëtares vendase, Franko Varrela.

Gjithësesi, edhe pse optimizmi i trajnerit të kombëtares së San Marinos është prezent, nisur nga niveli më i lartë i kombëtares së Shqipërisë, fitorja pritet të jetë në anën e kuqezinjëve tanë edhe për faktin se në historinë e përballjeve ndërkombëtare, San Marino nuk ka fituar asnjë ndeshje.

Për fitoren e Shqipërisë flasin edhe kuotat e  kompanive të huaja të basteve ku  fitorja e Shqipërisë kuotohet nga 1.03- 1.06, barazimi 12-18, ndërsa fitorja e San Marinos e ka koeficientin 26 deri në 34, por ka edhe nga ato kompani kë këtë kuotë e ka në shifrat 90-të.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -