Seria A, java e 18-të: Interi barazon me Genoa-n, Lazio përmbys Frosinone-n

Genoa barazoi Interin 1-1 në ndeshjen e javës së 18-të të Serisë A. Pas një ndërprerjeje prej dhjetë minutash në pjesën e parë për shkak të bombave tymuese nga ultras kuqeblu, Interi zhbllokoi sfidën në minutën e 42-të me golin e parë të Arnautovic për zikaltërit pasi Barella goditi shtyllën. Në rikuperimin e gjatë të pjesës së parë, megjithatë, Dragusin, pas një goditje nga këndi, gjeti goditjen me kokë që befasoi Sommer. Në pjesën e dytë disa ndërhyrje të Martinezit siguruan rezultatin, 1-1.

Në sfidën tjetër të mbrëmjes, Lazio mposhti Frosinonen 3-1, duke e mbyllur vitin 2023 me një sukses. Pas penalltisë së shënuar në minutën e 58-të nga Soulé (e dhënë për shkak të një prekje me dorë nga Guendouzi), bardhekaltërit e kthyen lojën me golin e shënuar me kokë nga Castellanos në minutën e 70-të e asistuar nga Isaksen, ndërsa dy minuta më vonë ishte vetë danezi që finalizoi pikërisht me asistimin e dhënë nga autori i golit të parë. Patrik shënoi të tretin në minutën e 84-të pas një goditje nga këndi.