Monday, April 15, 2024

Spanja, Portugalia, Maroku dhe Ukraina kandidatë për organizimin Botërori 2030-të

Lexo

Spanja, Portugalia, Maroku dhe Ukraina synojnë të organizojnë Botërorin e parë të luajtur në 4 vende në vitin 2030: “Kandidatura e katër vendeve për Kupën e parë të Botës në futboll që do të organizohet në dy kontinente të ndryshme, Evropë dhe Afrikë, e vendos qëndrueshmërinë në zemër të projektit për aspektet njerëzore dhe mjedisore të frymëzuar nga manifesti i publikuar në shtator 2022 nga Komiteti Olimpik Spanjoll, një nga më të avancuarit në botë për këtë temë, në përputhje me objektivat e agjendës së OKB-së për zhvillimin e qëndrueshëm në vitet e ardhshme”.

“Në një takim të përbashkët të zhvilluar në Madrid, federatat e futbollit spanjoll dhe portugez, të cilat synojnë të organizojnë Kupën e Botës 2030 së bashku me Ukrainën dhe Marokun, kanë zyrtarizuar angazhimin e tyre për një strategji qëndrueshmërie që do të duhet të shkojë përtej kritereve të vendosura nga FIFA, duke krijuar një model që mund të shënojë një të parë dhe një pas në organizimin jo vetëm të ngjarjeve të mëdha të futbollit të ardhshëm, por të sportit në tërësi”.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img