Monday, July 22, 2024

“Tokyo 2020”- Lojërat Olimpike, të gjitha emocionet e ceremonisë së hapjes

Lexo

Naomi Osaka, mbajtësja e fundit e pishtarit, ka ndezur flakën olimpike: Lojërat Olimpike të Tokios fillojnë zyrtarisht

Në 13:00 (20:00 në Japoni), u zhvillua ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios. Sipas traditës, ishte delegacioni grek, ai që parakaloi i pari. Më pas parakaluan të gjithë pjesëmarrësit me radhë.

Ceremonia e inaugurimit të Tokyo 2020 filloi në stadiumin Olimpik me një numërim mbrapsht, që startoi evenimentin në një strukturë pa audiencë.

Ora 13.13 – Ceremonia u hap me një referencë nga edicionet e mëparshme, pastaj drama Covid, me stërvitje në vetmi. Pastaj, tema të tjera, të tilla si rilindja, kthimi në sport dhe vullneti për të jetuar.

Ora 13.20 – Këngëtarja japoneze Misia këndon himnin e Japonisë.

Ora 13.25 – Është koha për interpretimin e Mirai Moriyama, aktori dhe valltari 36 vjeçar japonez.

Ora 13.35 – Një minutë heshtje për viktimat e Covid. Një minutë heshtje me të gjithë të pranishmit në këmbë, përfshirë perandorin Naruhito dhe presidentin e IOC, Thomas Bach, u mbajt në stadiumin olimpik të Tokios në përfundim të pjesës fillestare të ceremonisë së hapjes, ku u kujtua pandemia – me personazhe të veshur me të bardha, mjekë, infermierë, pacientë, dhe momentet e tij më dramatike.

Ora 13.45 – Është Greqia, si zakonisht, që parakalon e para në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios që po mbahen në Stadiumin Kombëtar.

Ora 14.10 – Protesta jashtë stadiumit. Njëqind protestues protestuan kundër mbajtjes së ngjarjes, megjithë rritjen e rasteve të reja me Covid që goditën Japoninë.

Ora 14.40 – Rusia, e skualifikuar për skandalin e dopingut të disa viteve më pare, parakalon me një flamur të zgjedhur nga IOC.

Ora 14.49 – Spanja ka si flamurmbajtës notaren Mireia Belmonte dhe kanoeistin, Saul Craviotto: të dy kanë fituar të paktën një të artë olimpik.

Ora 15.40 – Përfundon parada e atletëve, me Japoninë si mikpritëse, në ceremoninë e hapjes së Tokyo 2020. Delegacioni japonez u parapri nga Franca, e cila do të presë edicionin e ardhshëm të Lojërave Verore në Paris.

Ora 16.03 – Fjalimi nga Seiko Hashimoto: “Ne jemi përgatitur për Lojërat me bashkëpunimin e një numri të pafund njerëzish që janë të vendosur në vendosmërinë tonë për të krijuar një ngjarje ku të gjithë ata që marrin pjesë mund të ndihen të sigurt. Shpresoj që kjo ceremoni hapëse të mund të japë një kontribut të vogël drejt një të ardhme pozitive në të cilën të gjithë përpiqen të arrijnë më të mirën për veten e tyre duke u ndjerë vërtet të bashkuar në larmi”. Këtë e deklaroi presidentja e komitetit organizues të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike, Seiko Hashimoto.

Ora 16.13 – Fjalimi i Bach: “Sot është një moment shprese, ne e çmojmë këtë moment, sepse më në fund jemi këtu, të gjithë së bashku. Atletë nga 205 Komitetet Olimpike Kombëtare dhe Ekipi Olimpik i Refugjatëve IOC, të cilët jetojnë së bashku nën të njëjtën çati në Fshatin Olimpik. Kjo është fuqia bashkuese e sportit. Ne të gjithë mund të jemi së bashku këtu vetëm falë jush, mikpritësve tanë të mirë, popullit japonez, të cilit do të dëshironim t’i shprehnim të gjithë vlerësimin dhe mbështetjen tone”, tha Bach.

Ora 16.20 – Perandori i Japonisë, Naruhito, shpalli Lojërat Olimpike Tokyo 2020 ‘zyrtarisht të hapura’. Shpejt më pas, gjashtë atletë zbritën në stadium duke pritur ceremoninë e hapjes, duke mbajtur flamurin Olimpik.

Ora 16.50 – Lojërat Olimpike fillojnë zyrtarisht. Është Naomi Osaka, tenistja japoneze e lindur nga një nënë japoneze dhe një baba haitian, bartësi i fundit i flakës olimpike në Tokio 2020. Osaka mori pishtarin Olimpik pas një gare stafete brenda stadiumit të ceremonisë së hapjes, të kryer nga simboli i disa atletëve të historisë sportive të Japonisë, një çift punonjësish shëndetësorë, nga një grup fëmijësh të lindur në Fukushima dhe nga prefekturat e prekura nga aksidenti bërthamor i vitit 2011, dhe ndezën manovrën olimpike që zyrtarisht fillon garat e Lojërave.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img