Vllaznia vuan, por kualifikohet me meritë në turin e dytë të Kupës së Shqipërisë, aty ku gjen Bylisin kundërshtar

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Vllaznia-Flamurtari 3-0(Juriç 41’, Aralica 92’, Kruja 93’)

1-2 për Flamurtarin në ndeshjen e parë të luajtur në Vlorë dy javë më parë, 3-0 për Vllazninë në ndeshjen e kthimit, luajtur sot në stadiumin “Loro Boriçi” për ndeshjen e kthimit dhe Vllaznia kualifikohet në turin e dytë të Kupës së Shqipërisë.

Në pamje të parë, me shifrat në fjalë, të duket se Vllaznia e ka kaluar turin pa problem. Por, për hirë të së vertetes, referuar asaj që u pasqyrua në fushën e lojës, kualifikimi i kuqebluve në turin e dytë nuk ishte i lehtë. Madje, madje, kishte momente që u vu jo pak në dyshim, kur disa kërcënime serioze të sulmuesve vlonjatë, gjeten gadishmërinë e portjerit Qarri.

Në opinion ishte krijuar një ide se ndaj Flamurtarit do të kishin rastin të shikonin  një Vllazni shpërthyese, sepse të tillë e kërkonte situata, kur pas atyre ndeshjeve plot osholacione, ishte momenti më i duhur për të bërë autokritiken, me lojë dhe rezultat. Por, edhe kjo përballje e dytë me Flamurtarin për Kupë, duket se iu bashkangjitë të tjerave të mëparshme.

Presidenca kishte hapur dyert e stadiumit me hyrje falas, por me përjashtim të një grupi të vogël të “Vllaznit Ultras”, tre tribunat e “Loro Boriçit”, ajo përballë dhe dy anësoret ishin krejtësisht të boshatisura. Kësaj situate iu bashkangjit edhe loja apatike e Vllaznisë, duke ia shtuar edhe më tepër ftohtësinë këtij takimi.

Megjithatë, goli i shtatlartit të prapavijës Juriç me një rrofeshatë klasike në minutën e 41-të ndryshoi krejtësisht atmofesrën e atyre pak tifozëve të sistemuar në tribunën qëndrore në “Loro Boriçi”.

Por, vetëm kaq, sepse, edhe pse në dispozicion ishin edhe 45 minuta të kohës së rregullt, golat e tjerë për të zyrtarizuar kualifikimin e Vllaznisë, munguan. Kështu që, bazuar në rezultatin e ndeshjes së parë 2-1 në Vlorë, dhe avantazhit të Vllaznisë 1-0 në ndeshjen e kthimit, gjyqtari kryesor i ndeshjes, Adrian Beqiraj nga Tirana, ftoi dy ekipet për kohën shtesë, 2×15 minuta.

Shtesë kjo që ishte fatlume për Vllazninë. Ndërhyrjet e trajnerit Josa në formacion, dhanë efektin e duhur, sepse futbollistët e ardhur nga stoli siglojnë menjëherë dy golat e tjerë të kuqebluve, fillimisht me Ante Aralicen dhe më pas me Arsid Krujën, përkatësisht në minutat 92-të dhe 93-të, duke e çuar në 3-0 avantazhin kuqeblu.

Pas këtij rezultati, tekniku brazilian i Flamurtarit, Marcelo Troisi, ndryshon kursin e skuadrës së tij duke shtuar së tepërmi forcat sulmuese. Por, përsëri në skenë del portjeri Qarri duke ruajtur të paprekur rrjeten kuqeblu.

Vërshëllima tre herë e mbylljes së krejt takimit nga arbitri i kolegjumit të Tiranës, Adrian Beqiraj, fikson shifrat 3-0 për kuqeblutë, duke e kualifikuar Vllazninë në turin e dytë të Kupës së Shqipërisë, aty, ku sipas kalendarit gjen si kundërshtar, Bylisin.

Gaspër MARKU

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -