Champions League. Sonte, dueli interesant, Real-City. Ancheloti-Haland përballë Guardiola-Benzema

Lexo

Rikthehet Champions League.Mbrëmja e sonte vjen me një përballje tejet të fortë mes dy rivaleve të vjetra dhe të denja njëra me tjetrën. Në fushë do të zbresin dy nga ekipet më të mira të Europës. Madridi hap dyert për gjysmëfinalen e parë të UEFA Champions League mes kampionëve në fuqi dhe ekipit më në formë të kontinentit. Real Madrid-Mancehster City, Ancelotti përballë Guardiola-s, Halaand kundër Benzema, por edhe fotokopje e gjysmëfinales së vitit të kaluar ku Real e nisi me një fitore por ktheu gjithçka në “Santiago Bernabeu” për të siguruar kualifikimin e vuajtur me rezultatin e përgjithshëm 6-5.

Gjithsesi Man.City ka ndryshuar dhe jo pak me Halaand pasi sulmuesi norvegjez ka shënuar 12 nga 26 golat e citizens në Champions këtë sezon. Reali vjen i freskët nga suksesi në Kupën e Spanjës ndërsa Manchester City krzeson në Angli dhe është në ndjekje të tre trofeve pasi ka siguruar edhe finalen e FA Cup. Mungesa më e madhe në kampion e kampionëve të Europës është mbrojtësi brazilian Militao i cili ka plotësuar numrin e kartonëvem ndërsa në krahun tjetër Nathan Ake vuan nga një dëmtim. Pep Guardiola nuk e cilëson një revansh për eleminimin e sezonit të kaluar duke hedhur “ujë” në zjarr: “Ai i vitit të kaluar ishte një eleminim shumë i rëndë për ne pasi zhvilluam një ndeshje shumë të mirë në shtëpi por në kthim nuk ishim në lartësinë e duhur dhe e uluam Realin. Nuk jemi këtu për hakmarrje, kjo është vetëm një mundësi për të arritur finalen e Champions League”.

Në krahun tjetër, Carlo Ancelotti është gjithashtu diplomat por edhe pragmatist: “Nëse mbron mirë, rezultati më i keq është barazimi. Kjo nuk do të thotë se nuk do të sulmojmë. Të mos harrojmë se sezonin e kaluar shënuam 6 dhe pësuam 5 ndaj kësaj skuadre. Do të dëshiroja të bënim të njëjtën gjë edhe këtë vit por City është një skuadër më e kompletuar dhe kanë në përbërje një sulmues shumë të rrezikshëm si Halaand. Tani ata luajnë edhe me topa të gjatë e janë më të organizuar por kjo nuk do të thotë se kanë ndryshuar stil pasi vazhdojnë të luajnë mirë me topin”.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -