Wednesday, February 28, 2024

Danimarkë dinjitoze, por Franca fiton me meritë, falë dopietës së Mbappé dhe kualifikohet në 16-tëshe

Lexo

Francë-Danimarkë 2-1(Shënues: Mbape 61’, 86’/Kristensen 68’)

Francë-Danimarkë, sfida e luajtur mbrëmjen e sotme për llogari të grupit D të Botërorit, “Katar 2022”, ishte një ndër sfidat më të dyluftuara të këtij botërori për ndeshjet në grupe. Për hirë të së vertetës, duhet theksuar se në fushën e lojës, pamë një Danimarkë dinjitoze që edhe pse kishte përballë një emër të madh kërkonte të ishte e barabartë.

Por, francezët, falë dopietës së talentit Mbape, kanë arritur të marrin një fitore të merituar dhe shumë të rëndësishme, pas ii ka siguruar kualifikimin në 16-tëshe.

Referuar kronikës së lojës, ndeshja u zhbllokua në minutën e 61-të me një shpërthim në të majtë nga Mbappé dhe me ndihmën e Theo Hernandez për të firmosur për 1-0. Por epërsia zgjati vetëm pesë minuta, pasi Christensen arriti të barazojë  pas një goditje nga këndi në minutën e 67-të. Megjithatë, pasi iu afrua dy herë goditjes së madhe, Danimarka u dorëzua në minutën e 86-të pas dyfishimit të Mbappe-së pas një krosimi të Griezmann.

Mund të luani mirë, mund të luani keq, por nëse keni Mbappe në anën tuaj, mund të jeni të qetë. Franca është skuadra e parë që kualifikohet në fazën e 16-shes të Kupës së Botës 2022 në Katar dhe nëse Deschamps do të jetë në gjendje të mendojë më qetë për ndeshjen kundër Tunizisë, kjo ndodh sepse Kylian Mbappé në pjesën e dytë kundër Danimarkës vendosi të luajë rolin e udhëheqësit në fushë. Dopieta e tij në fitoren 2-1 ndaj skuadrës së Hjulmand ndezi Stadium 974 pas pushimit në një lojë më të ekuilibruar nga sa pritej.

Për talentin, Kylian Mbappé ka një arrite të veçantë(shtatë gola) kaloi Thierry Henry (gjashtë) si golashënuesi i dytë më i mirë i Francës në Kupën e Botës (përpara është Just Fontaine me 13). Ai është vetëm lojtari i dytë i Francës që shënon në tre ndeshje radhazi të Kupës së Botës pas Just Fontaine, i cili shënoi në gjashtë ndeshje radhazi të Kupës së Botës në 1958. Franca u bë skuadra e pestë titullmbajtëse që fiton dy ndeshjet e para të një edicioni të Kupës së Botës pas Italisë në 1938, Uruguait në 1954, Brazilit në 1998 dhe në 2006.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img