Saturday, May 25, 2024

Dorëhiqet presidenti i Ligës së Futbollit, Edvin Libohova

Lexo

Edvin Libohova i ka paraqitur anëtarëve të Ligës Profesioniste largimin nga posti i kryetarit. Pas dy vitesh në pozicionin e Kryetarit të Ligës Profesioniste Edvin Libohova ka vendosur të largohet nga kjo detyrë duke i paraqitur anëtarëve dorëheqjen. Një vendim që lidhet me pamundësinë e tij për të ndjekur zhvillimet e ligës, t cilin e ai e bëri public në një prononcim për median.

“Për shkak të ritmit dhe angazhimit maksimal që duhet në këto momente për t’u marrë me ligën dhe pamundësisë time për të qenë i angazhuar plotësisht i kam paraqitur anëtarëve dorëheqjen”, tha Libohoha.

Zhvillimi më i rëndësishëm i Ligës Profesioniste deri më tani sipas Libohovës ishte njohja e problematikës më të madhe që ka futbolli me ligjin, gjë që herët a vonë do të zgjidhet. “Rendësi ka që qeveria i njohu problemet dhe i pranoi, herët a vonë do të bëhet një ligj funksional dhe jo formal”, tha ai.

Aktualisht Libohova mban postin e sekretarit të përgjithshëm të shoqatës së sigurueseve në vend dhe duke e lidhur me problematikën e futbollit dhe shpenzimet ekstra për terrenet apo dëmtimet e futbollistëve. “Ne nuk e kemi në edukatë trasferimin e riskut të shpenzimeve nga klubet tek kompanitë e sigurimit, një shpenzim, ekstra që duhet të mësohemi pasi deri dje këto shpenzime i mbulonte shteti ndërsa sot janë një kosto ekstra për ta”, është shprehur Libohova gjatë një interviste të dhënë sot në Top Channel.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img