Friday, May 10, 2024

Emocione pa fund në gjysëmfinalen e dytë, Real Madrid-Manchester City. Madrilenët shkojnë në finale me Liverpulin

Emocione, gola dhe dramacitet deri në sekondat e fundit të ndeshjes së dytë gjysëmfinale të Champions League, Real Madrid- Manchester City. Madrilenët bëjnë mrekullinë duke u kualifikuar në e Ligës së Kampionëve për herë të 17-të në historinë e tij. Në një sfidë të pabesueshme, skuadra e Ancelottit eliminoi Manchester Cityn e Guardiolës në Bernabeu duke fituar 3-1 në kohën shtesë.

Referuar ecurisë së ndeshjes mund të krahasohet si në një film: pas suksesit 4-3 të ndeshjes së parë, avantazhi i Mahrezit për Cityn në minutën e 73-të ngriu Bernabeun. Në të nëntëdhjetën, megjithatë, në harkun prej nëntëdhjetë sekondash, Rodrygo shënoi dy gola që e çuan sfidën në kohën shtesë. Në tridhjetë minutat shtesë goli me penallti Benzema vlen finalen. Në Paris, do të jenë Real Madrid dhe Liverpool që do të diskutojnë finalen në 28 maj.

A është e mundur të rishkruhet një ndeshje, një dramë, një shfaqje e aftë për të bërë njerëzit të flasin për të edhe më shumë se sa për 4-3 e ndeshjes së parë? Përgjigjia u dha nga fusha, Real Madridi e dha dhe ishte një po e madhe. Rikthimi i gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve mes Real Madrid dhe Manchester City ka shkruar një faqe të re të pashlyeshme në futbollin dhe konkurrencën evropiane, më shumë nga një këndvështrim imagjinar sesa thjesht teknik. Por nëse futbolli është bërë për të emocionuar, Real Madrid-Manchester City 3-1 ishte një kryevepër në shpalosjen e historisë, por me një fund të lumtur kushtuar vetëm tifozëve spanjollë dhe neutralë.