Monday, July 15, 2024

Euro 2020-Dita e 11-të/Belgjika mund 2 me 0 Finlandën dhe kualifikohet si e para e grupit B

Lexo

Një autogol nga Hradecki në minutën e 74-të dhe rrjeta e Lukakut në të 81-tën fiksojnë fitoren 2 me 0 të Belgjikës ndaj Finlandës duke i çuar belgët në vendin e parë të Grupit B, që do të thotë kualifikim në raundin tjetër të finaleve Euro 2020. Një ndeshje ku Finlanda praktikisht nuk ishte asnjëherë e rrezikshme ndërsa ekipi i Martinez, megjithë ritmin e ulët, dha përshtypjen se ishte në gjendje të shënonte në çdo moment. De Bruyne, në ndeshjen e parë si titullarë, pasi ndryshoi ndeshjen kundër Danimarkës, ishte përsëri vendimtar sot, duke vendosur nënshkrimin e tij në të gjitha mundësitë e krijuara nga Belgjika. Pavarësisht bezdisjeve që ai sjell me vete nga finalja e Ligës së Kampionëve, është lojtari më i rrezikshëm i skuadrës së Martinez. Tani Djajtë e Kuq fluturojnë për në Sevilje për raundin e dytë, ku të dielën do të përballen me një nga të tretat më të mira (që vijnë nga grupet A, E ose F).

STATISTIKA

Belgjika ka fituar për herë të dytë të gjitha ndeshjet e fazës së grupeve në kompeticione të mëdha (3/3 në Kupën e Botës 2018), sot ishte e para në një edicion të Kampionatit Europian.

Belgjika ka fituar ndeshjen e fundit të fazës së grupeve në secilën nga pesë garat e tyre të fundit të mëdha (Europian + Kupa e Botës).

Finlanda ka regjistruar vetëm tre gjuajtje në shënjestër në EURO 2020: që kur shifra është në dispozicion (1980), asnjë skuadër nuk ka bërë kurrë kaq pak goditje në shenjë në tre ndeshjet e fazës së grupeve të turneut.

Euro 2020 tashmë ka parë gjashtë autogola të shënuara, të paktën dyfishin e çdo edicioni të mëparshëm të konkursit.

Belgjika përfitoi nga një autogol për herë të parë në një ndeshje të Kampionatit Europian.

Në asnjë nga gjashtë ndeshjet e fundit midis Finlandës dhe Belgjikës nuk janë shënuar më shumë se dy gola.

Kevin De Bruyne ka siguruar një asistim në secilën prej tre paraqitjeve të tij të fundit në Belgjikë në të gjitha garat: 38 asistime në 78 ndeshje të Djajve të Kuq për të në përgjithësi.

Romelu Lukaku shënoi golin e tij të 10-të për Belgjikën në kompeticionet e mëdha(Europian+Kupë Bote).

Jéremy Doku (19 vjeç, 25 ditë) është lojtari i dytë më i ri që luan një ndeshje të Kampionatit Europian me Belgjikën, para qëndron Enzo Scifo (18 vjeç dhe 115 ditë në turneun 1984).

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img