Sunday, December 3, 2023

Euro 2020-Kapitullojnë gjermanët, anglezët në çerekfinale. Në Shkodër, kryeqëndrën e tifozërisë gjermane, flamuri në “gjysëmshtizë”

Lexo

Gjermani-Angli 0 me 2. Ky është rezultati përfundimtar i kryendeshjes Euro 2020 për fazën eleminatore të 1/8-tave, por pse jo edhe më e rëndësishmja e krejt finaleve të Europianit, pasi që të dyja skuadrat konsideroheshin të denja për fitimin e trofeut. Triumfoi Anglia me një rezultat të pastër 2 me 0 duke siguruar kështu avancimin më tej në turin çerekfinal.

Kapitullimi i Gjermanisë së madhe më shumë se kudo tjetër ka lënë shije të keqe në metropolin verior, në Shkodër, aty ku tradicionalisht gjermanët kanë kryeqëndrën e tifozërisë së tyre. Të bindur se do të fitonin përballë Anglisë, tifozëria gjermane ishte parapërgatitur maksimalisht për të pushtuar qytetin me autokolonat e makinave të mbuluara me flamurin gjerman. Por, tashmë, në shesh, locale dhe kudo ku para ndeshjes Gjermani-Angli mbizotëronte entuziasmi, tashmë e ka pushtuar heshtja, madje vende-vende, në ballkonet e tifozëve gjermanë flamuri është në gjysëmshtizë.

Nga ana tjetër, edhe pse në minorancë, festa është në anën e tifozëve anglezë, të cilët kanë të drejtë t’i gëzohen dhe të shijojnë atë fitore të merituar të arritur ndaj Gjermanisë. Fitore, që në një farë mënyre i hap rrugën për të shkuar drejt fitores së trofeut europian.

Kaq sa i përket emocioneve të mbrëmjes së martë të 29 qershorit që do të mbahet mend gjatë nga dy tifozëritë, ajo gjermane për kapitullimin e saj dhe angleze, jo vetem për kualifikimin por edhe për fitoren e munguar prej sa e vitesh ndaj këtij kundërshtari.

Ndërsa, sa i përket kronikës së fushës së lojës, në pjesën e parë Neuer dhe Pickford i thonë jo Sterling dhe Ëerner, në finale Hummels neutralizon Kane. Pjesa e dytë filloi me një superpritje nga Pickford në gjuajtjen e Havertz. Në 75 ’Sterling  zhbllokoi ndeshjen, Mueller humbet një mundësi të artë (81’) dhe në 86’ Kane e mbyll llogaritë me golin e tij të parë në këtë turne.

Sterling dhe Kane bëjnë histori në Ëembley. Anglia fluturon në çerekfinale në Romë duke eliminuar Gjermaninë. 2-0 final është rezultat i dy golave ​​të arritur në pjesën e dytë në fund të një loje të ekuilibruar, por në fund të adresuar nga shkëndija e dy fenomeneve sulmuese të Southgate.

Për Gjermaninë e Loew (në veprimin e fundit të karrierës së tij të gjatë në ekipin kombëtar) është një eliminim i hidhur, i cili erdhi në fund të një ndeshjeje që gjermanët nuk kanë dhënë kurrë përshtypjen se janë në gjendje të fitojnë, përveç disa mundësive nga Ëerner në pjesën e parë dhe një rasti të artë të humbur nga Muller në mbyllje.

Gjermania paguan për shumë gola të pësuar në këtë ngjarje (gjashtë!) Dhe mungesën e arritjeve të sulmuesve të saj. Krejt e kundërta e Anglisë që e mban portën e saj të pastër (çfarë ndeshje për Pickford!). Dhe përsëri gjen një fitore falë shenjave të armëve të saj Sterling dhe Kane (në ulërimën e tij të parë në këtë turne). Tani Southgate pret kundërshtarin, për sfidën çerekfinale që do të luhet të shtunën në Romë në orën 21:00.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img