Europiani i Atletikes në Poloni, Franko Burraj e mbyll me gjysëmfinalen, rënditet i 14-ti mes 49 shteteve pjesëmarrëse

Lexo

(Video)Volejboll Meshkuj- Vllaznia humb në shtëpi me Partizanin, 0-3. Trajneri Kalaja, vlerëson elementin e ri(Liga Kombëtare “Gjergj Kastrioti”)

Vllaznia-Partizani 0-3(7-25, 18-25, 21-25)E mërkurë, 25 janar 2023, ora 18:30, Pallati i Sportit “Qazim Dervishi” ShkodërVllaznia: Nikolin Qafarena, Esmirald...

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

Atletika shqiptare e ka mbyllur konkurimin në Kampionatin Europian të Atletikës për Sallat e Mbyllura që po zhvillohen  në Torun të Polonisë. Ditën e djeshme në garë ishte atleti kuqezi, shkodrani Izmir Smajlaj, i cili në garën e Kërcimit së Gjati nuk mundi të shkojë më tepër se sa shifra 7 metër dhe 69 cm, gjë që e renditi në vendin e nëntë të baterisë së tij duke e lënë jashtë finales për vetem 5 cm. Ndërkohë, shpresat më pas ishin për atletin tjetër shkodran, Franko Burraj, i cili në konkurimin eleminator të paradites së sotme në garën e vrapimit 400 metra zuri vendin  e parë në baterinë e tij me kohën 47 sekonda dhe 42 të qindtat duke u kualifikuar në gjysëmfinale.

Kështu, me interes të madh është pritur gara gjysëmfinale duke shpresuar një rezultat kualifikues për Burrajn në mënyrë që atletika shqiptare të vijonte pretendimin për zonën e medaljes. Por, për konkurimin në fjalë që përfundoi pak çaste më parë nuk ka lajme të mira nga Polonia. Koha e Franko Burrajt në këtë bateri ka qënë 47 sekonda dhe 45 të qindtat duke e renditur atë në vendin e pestë të baterisë së tij, gjë e cila e lanë jashtë listës finaliste në këtë garë. Sidoqoftë, renditja e tij në vendin e 14-të mes 49 shteteve pjesëmarrëse, duke pasë parasysh edhe moshën e tij të re, Burraj ka marrë vlerësime pozitive nga ana e specialistëve të atletikes, të cilët kanë besim të plotë se me punën pasionante dhe profesionale në proçesin stervitor nën drejtimin e trajnerit të tij personal, Bruno Rrotani, talenti Franko Burraj do të jetë shumë shpejt mes atletëve më të mirë europiane dhe më gjërë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -