Friday, June 14, 2024

Fitorja e tretë radhazi për italianët, Mançini kënaqur me skuadrën

Lexo

Trajneri i Italisë pas fitores ndaj Uellsit: “Djemtë u treguan në lartësinë e duhur, treguan se të gjithë janë titullarë”

“Nuk mund të shkonte më mirë se kaq. Ne mund të kishim shënuar një gol më shumë. Djemtë u paraqitën shumë mirë”. Trajneri i Italisë, Roberto Mancini duartrokiti ekipin e tij pas fitores kundër Uellsit që i vlen vendin e parë në Grupin A në Euro 2020. “Edhe nëse bëhen zëvendësime, asgjë nuk duhet të ndryshojë – shtoi ai – Lojtarët dinë se çfarë duhet të bëjnë, produkti nuk ndryshon. Verratti? Sot treguam se të gjithë janë titullarë. Të gjithë bënë atë që duhej të bënin, madje edhe më shumë”.

Roberto Mancini për rekord. Me fitoren ndaj Uellsit, Italia e tij ka arritur 30 rezultate pozitive radhazi. Rekordi i ekipit kombëtar të Vittorio Pozzo midis 1935 dhe 1939 është barazuar. “Për momentin unë jam ende mbrapa, Pozzo ka fituar shumë gjëra të tjera të rëndësishme – vazhdoi trajneri italian në mikrofonët Rai – Ne përshëndesim Romën dhe e falënderojmë për atë që bëri. Ne ia kushtojmë këtë fitore të gjithë djemve dhe vajzave që kanë vuajtur aq shumë në këtë vit e gjysmë. Ata e meritojnë”.

Dhe tani raundi i 16-shes: “Të gjithë ata që kalojnë raundin dhe shkojnë në raundin e 16, janë të gjithë në garë për të fituar. Edhe ne kemi vështirësi. Të gjitha ndeshjet janë të vështira. Është e gabuar të mendosh se të gjitha ndeshjet mund të fitohen sepse të gjitha janë kombëtare”.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img