Thursday, November 30, 2023

Euro 2020-Dita e 11-të/ Tre përballje sot, 2 për Grupin C, Ukrainë-Austri, Maqedonia e Veriut-Hollandë(18.00), dhe Finlandë-Belgjikë(21.00)

Lexo

Euro 2020 vjen sot me tre takime, dy të parat që luhen në orën 18.00 i përkasin Grupit C, Ukrainë-Austri dhe Maqedonia e Veriut-Hollandë, si dhe ndeshja e mbrëmjes, ajo e orës 21.00 Finlandë-Belgjikë që luhet për llogari të Grupit B. Hollanda e ka siguruar tashmë vendin e parë në Grupin C, ndërsa do të diskutohet vendi i dytë mes Ukrainës dhe Austrisë, me skuadrën e Shevchenkos, që i mjafton edhe një barazim. Belgjikës i mjafton edhe një pikë për të ruajtur pozitat e kryesuesit ndërsa për Finlandën është një finale. Ndërkohë, Rusia e Danimarka luajnë gjithçka për gjithçka.

 

18:00: Ukrainë-Austri (Grupi C, Bukuresht)

Ukrainës i mjafton vetëm një pikë për të përfunduar e dyta në grup, por Andriy Shevchenko nuk pranon rezultate të tjera përveç fitores. “Me një mentalitet të tillë nuk do të arrinim shumë larg”, paralajmëroi trajneri: kështu që le të presim qëndrimin e zakonshëm sulmues nga skuadra e tij, e udhëhequr nga Andriy Yarmolenko në formë të shkëlqyer.

Yarmolenko kaloi Shevchenko në numrin e aksioneve që u finalizuan. Me dy gola dhe një asistim në EURO, ai ka arritur 42 gola dhe 21 asistime (48-13 për ish-lojtarin e Milanit). Nga ana tjetër, Austrisë mund të përfundojë e dyta me një fitore: për këtë arsye, trajneri Franco Foda e ka etiketuar sfidën si “finalja jonë”.

18:00: Maqedonia e Veriut-Hollandë (Grupi C, Amsterdam)

Me Holland matematikisht të parën dhe Maqedoninë e Veriut matematikisht të fundit, të dy ekipet tashmë e dinë fatin e tyre. Sidoqoftë, ka disa pika interesante: e para është që Donyell Malen dhe Ryan Gravenberch i talentuar mund të luanin garën e tyre të parë si titullarë.

Vetëm 19 vjeç, Gravenberch është pak më shumë se gjysma e moshës së Goran Pandev, i cili mund të luajë ndeshjen e tij të fundit ndërkombëtare përpara se të dalë në pension. Ish-lojtari i Interit dhe ekipi i tij do të duan të largohen nga turneu me kokën lart. Trajneri Igor Angelovski ka theksuar: “Duam të japim spektakël”.

21:00: Finlandë-Belgjikë (Grupi B, Shën Petersburg)

Sa e rëndësishme është kjo ndeshje? Thjesht pyesni Markku Kanerva, i cili tha për ndeshjen kundër Belgjikës: “Ndoshta është më e rëndësishmja në historinë e futbollit finlandez”. Finlanda e di që një fitore do të nënshkruajë kualifikimin për në fazën e 16-të dhe do të ketë historië në anën e saj, pasi ka mbledhur katër fitore dhe tre barazime në shtatë ndeshjet e fundit kundër “Djajve të Kuq”.

Belgjika, ndërkohë, është në krye të renditjes pas dy fitoreve bindëse dhe gjithashtu mund të përfundojë e para me një barazim. “Është objektivi ynë”, komentoi portieri Thibaut Courtois, ndërsa Kevin De Bruyne Eden Hazard dhe Axel Ëitsel pritet të bëjnë paraqitjet e tyre të parë startuese të EURO 2020.

21:00: Rusi-Danimarkë (Grupi B, Kopenhagen)

Rusia dhe Danimarka luajnë gjithçkaa në Kopenhagen. Danezët luajtën ndeshjen e tyre kundër Belgjikës të enjten: Yussuf Poulsen shënoi golin e dytë më të shpejtë në historinë e EURO-s, por u pasua nga rikthimi i belgëve në pjesën e dytë. Pavarësisht se ka pësuar një humbje tjetër, Danimarka mund të besojë akoma.

Publiku vendas padyshim që do të jetë në anën e Danimarkës, ndërsa Rusia luan ndeshjen e saj të parë jashtë vendit pas EURO 2016 (shtatë ndeshje në shtëpi që nga fillimi i Kupës së Botës FIFA 2018). Skuadra e stërvitur nga Stanislav Cherchesov ka tre pikë dhe fillon nga një pozicion më i mirë, por rezultati nuk është aspak i parashikueshëm.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img