Wednesday, February 21, 2024

Formula 1-Verstappen, fiton Çmimin e Madh të Australisë dhe shkëputet në krye të renditjes

Lexo

Max Verstappen fiton GP-në e Australisë, merr fitoren e tij të dytë të sezonit në Kampionatin Botëror F1 dhe arratiset në renditjen e kampionatit, pas një gare me të vërtetë kaotike, duke fluturuar +15 pikë mbi shokun e skuadrës Perez (i 5-ti në vijën e finishit pas nisjes nga pit lane). Mercedes i Hamiltonit dhe Aston Martin i Alonso ishin gjithashtu në podium.

Gara u karakterizua nga tre flamuj të kuq dhe një përfundim i çmendur dhe kaotik: përfundon pas Makinës së Sigurisë dhe me Ferrarin e Sainz që merr një penallti prej 5 sekondash për një kontakt me Alonson. Spanjolli, i cili ishte i katërti, rrëshqet në vendin e 12-të. Megjithatë, katastrofa e Ferrarit kishte filluar që në xhiron e parë, me Leclerc jashtë piste në kthesën e tretë.

Kështu Max Verstappen shijon suksesin e tij në Australi në fund të një GP të çmendur. “Fillimi ishte i tmerrshëm – fjalët e pilotit të Red Bull -. Në xhiron e parë isha i kujdesshëm sepse kisha shumë për të humbur, më shumë sesa duhej. Ritmi i makinës, megjithatë, ishte i shpejtë dhe u shfaq menjëherë. Flamujt e kuq? Ndoshta hera e parë mund të ishte atje, por të dytën nuk e kuptova. Pastaj gjithçka ishte një rrëmujë e madhe, por ia dolëm të mbijetonim. Bëmë një hap të madh dhe fituam, që sigurisht është gjëja më e rëndësishme”.

GARA

 1. Verstappen (Red Bull)
 2. Hamilton (Mercedes)
 3. Alonso (Aston Martin)
 4. Stroll (Aston Martin)
 5. Perez (Red Bull)
 6. Norris (McLaren)
 7. Hulkenberg (Haas)
 8. Piastri (McLaren)
 9. Zhou (Alfa Romeo)
 10. Tsunoda (AlphaTauri)
 11. Bottas (Alfa Romeo)
 12. Sainz (Ferrari)

OUT

Magnussen (Haas)
Russell (Mercedes)
Albon (Ëilliams)
Leclerc (Ferrari)
Gasly (Alpine)
Ocon (Alpine)
De Vries (AlphaTauri)
Sargeant (Ëilliams)

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img