Sunday, February 25, 2024

Franca eleminon Anglinë dhe kalon në gjysmëfinale

Lexo

Ka përfunduar në stadiumin “Al Bayt”, ndeshja e fundit çerek-finale, mes Anglisë dhe Francës, Franca ka arritur ta mposht Anglinë me rezultat 2-1. ‘Gjelat’ ishin të parët që rrezikuan me Olivier Giroud, i cili gjuajti, por në vend ishte Jordan Pickford.

Ndeshja nisi me dominimin e francezëve dhe do të mjaftonin vetëm 17’ minuta, që “kollosi” i mesfushës së Real Madrid, Aurelien Tchouameni, të kalonte “gjelat” në avantazh, falë një goditjeje perfekte nga më shumë se 20 metra distancë nga porta.

Të ndodhur në disavantazh, Anglia shtoi rastet e saj të sulmit, me Saka, Kanë dhe Foden, të cilët nuk arritën të gjenin dot golin, në pjesën e parë të lojës, por me nisjen e së dytës do të mjaftonin vetëm 9’ minuta, ku në të 54’-tën, arbitri Sampaio do të akordonte një 11-metërsh, për “tre luanët”, penalllti e cila do të shndërrohej në gol nga vetë kapiteni, Harry Kane.

Me shënimin e golit të barazimit, anglezët nuk u dorëzuan, por do të ndodhte ndryshe, pasi në minutën e 78’, një krosim fantastik nga Antoine Griezman gjen Olivier Giroud të pamarkuar siç duhet në zonë, i cili me kokë nuk gabon dhe kalon të tijë në avantazh, duke i dhuruar “gjelave”, një biletë gjysmë-finaleje.

Në fazën tjetër, Franca do të përballet me “surprizën” e kësaj Kupe Bote, Marokun, në një përballje, e cila do të përcaktojë nja nga ekipet finaliste, të “Katar 2022”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img