Futboll-Kategoria e Parë/Java e 10-të regjistron humbjen e parë të Bylisit, e mund Shkumbini 2-0.

Lexo

Kategoria e Parë e futbollit shqiptar luajti pasditen e sotme javën e dhjetë, ku pas përfundimit të tetë çifteve, skuadra kryesuese e kampionatit ka regjistruar humbjen e parë. Kjo ka ndodhur në sfidën e luajtur në Peqin në mes Shkumbinit vendas dhe Bylisit mysafir, ku në përfundim të ndeshjes është fiksuar rezultati 2 me 0 në favor të peqinasve. Kanë qënë golat e kapitenit Magani dhe brazilianit Barbosa, përkatësisht në minutat 36-të dhe 58-të që i dhanë fitoren Shkumbinit.

Mjaft interesante është zhvilluar edhe sfida në mes Erzenit vendas dhe Burrelit myasafir, ndeshje kjo e dyluftuar përgjatë 90-të minutave të takimit, ku vetëm në kohën shtesë është vendosur fituesi. Fatin e këtij takimi e ka vendosur shkodrani, Jasmin Rraboshta, një ish futbollist i Vllaznisë, i cili sezonin e kaluar ishte pjesë e matjanëve. Sulmuesi Rraboshta ka arritur ta dërgojë topin neë rrjetën matjave në minutën e 92-të duke i dhënë tre pikë të arta shijakasve të drejtuar nga tekniku Nevil Dede.

Po kaq e rëndësishme është edhe fitorja e marrë në transfertë nga skuadra lezhjane, Besëlidhja ndaj Maliqit vendas. 2-2 ka qënë rezultati në mbyllje të kohës së rregullt, ndërkohë që pas dy minutave të kohës shtesë ka ardhur goli i Redon Danajt duke i dhënë fitoren Besëlidhjes.

Pas disa barazimeve radhazi, pukjanët, i gëzohen fitores tre pikëshe duke mundur në fushën e tyre, Besën e Kavajës me rezultatin 1 me 0 me gol të shënuar nga Hysa në minutën e 33-të. Një ndeshje, kjo, që trajneri shkodran i Tërbumit, Elvin Beqiri, kishte përballë ish kolegun e tij të fushës tek Vllaznia, Alsid Tafili që po luan sezonin e dytë radhazi në radhët e kavajasve të Besës.

Në takimet e tjera, Vora dhe Apolonia, mundën Pogradecin dhe Turbinën, përkatësisht, 3-0 dhe 2-0, ndërkohë që dy sfidat e tjera, Tomori-Butrinti dhe Lushnja-Korabi, i mbyllen ndeshjet e tyre me rrjeta të paprekura, në barazim 0-0.

Rezultatet e Javës së dhjetë të Kategorisë së Parë:

Shkumbini-Bylis 2-0

36′ Magani, 58′ Barbosa

Erzeni-Burreli 1-0

Raboshta 90+2′ 

Maliqi-Besëlidhja 2-3

56′ Kame, 75′ Demollari/ 39′ Ruben Danaj, 48′ , 90+2′ Redon Danaj

Apolonia-Turbina 2-0

66′ Sota, 73′ Maksuti 

Tërbuni-Besa 1-0

33′ Hysa

Tomori-Butrinti 0-0

Lushnja-Korabi 0-0

Vora-Pogradeci 3-0

5′ , 71′ Mashi, 62′ Kovaçi 

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -