Golat e Çomos dhe Delajt i japin fitoren Vllaznisë U-19, kuqeblutë e Luan Zmijanit kryesojnë pas javës së 17-të me 43 pikë

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Kampionati Kombëtar i futbollit për moshat kategoria Superiore ka mbërritur në javën e 17-të. Dy ekipet e Akademisë së Futbollit Vllaznia U-17 dhe U-19, ndeshjet e kësaj jave i luajtën në shtëpi duke pasur përballë ekipet respektive të KF Partizani. Bilanci i përballjes së kuqebuve me ekipet e klubit të kuq ka qënë, fitore për ekipin U-19 dhe humbje për ekipin U-17.

Në ndeshjen e 19 vjeçarëve, fitorja për ekipin e Vllaznisë që drejtohet nga trajneri Luan Zmijani ka ardhur përmes golave të shënuar nga Wesli Çomo dhe Antonio Delaj. Një ndeshje kjo, që në fakt deri tek momenti i shënimit të golave është shoqëruar me një rivalitet të madh në fushën e lojës. Madje, në pjesën e parë Partizani ka qënë më pranë golit duke pasur në dispozicion të tij një penallti, të cilën e ka pritur në mënyrën më të mirë portjeri shkodran Kaçi duke bërë që 45 minutat e para të kësaj sfide të mbyllen me rezultatin e barabartë 0 me 0.

Pjesa e dytë ka nisur me një ritëm më të kënaqshëm për skuadrën kuqeblu dhe si rezultat i presionit në portën e miqve ka ardhur goli i parë për Vllazninë me autor mbrojtësin Wesli Çomon, i cili i ardhur në ndihmë të sulmit kuqeblu, pas një këmbëngulje brenda zonës së Partizanit godet saktë duke shënuar golin e avantazhit për skuadrën e tij. Gol ky që sjellë qetësinë e  munguar deri në ato momente në kampin shkodran.

Nga ana tjetër, skuadra mike e Partizanit bën të gjitha përpjekjet për të barazuar rezultatin, por përballë ka një Vllazni të mirëorganizuar në të gjitha repartet e lojës. Ndërkohë, që për të mbyllur gjithçka në këtë ndeshje mendon Antonio Delaj, i cili në minutën  e 84-tërt realizon golin e dytë për Vllazninë. Gol ky që qëndron në fuqi deri në mbyllje të të gjithë takimit duke fiksuar rezultatin 2 me 0 në favor të kuqebluve.

Me këtë fitore, Vllaznia e drejtuar nga trajneri Luan Zmijani vazhdon të kryesojë tabelën e klasifikimit, tashmë në kuotën e 43 pikëve, pesë më shumë se Shënkolli, rivali më i afërt që e ndjek nga pas në vendin e dytë. Ndërkohë që Vllaznia U-19 vazhdon serinë e fitoreve, e kundërta ndodhë me Vllazninë U-17 që drejtohet nga trajneri Brikeno Bizi. Fitoret e fundit dhanë shkëndijat e një ngitje në renditje, por humbja e pësuar në shtëpi me Partizanin me rezultatin 1-2 bën që 17 vjeçarët kuqeblu të mbeten në kuotën e 20 pikëve duke u pozicionuar në ekipet e mesit të tabelës së klasifikimit. Goli i vetëm për kuqeblutë në këtë ndeshje është shënuar në limit të ndeshjes nga kapiteni Arval Maliqi.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -