Isak dhe Isa Bala, fitues të medaljeve, argjendi bronzi në Kampionatin e 30-të Ballkanik të Atletikës për veteranë

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Kampionati Ballkanik i atletikës për veteran, i 30-ti për nga radha, zhvilluar në qytetin e Korçës kishte në përbërje të tij edhe emrat e njohur të sportit shkodranë, Isak Bala dhe Isa Bala. Që të dy, babë dhe djalë, duke konkuruar i pari në disiplinën e kërcimeve, së gjati dhe 3 hapsh dhe i dyti në hedhje gjyle fituan medalje argjendi dhe bronzi.

Isak Bala, me një karrierë të gjatë si sportist kampion me Vllazninë, dhe sidomos në detyrën e trajnerit, nga duart e të cilit kanë dalë me dhjetra kampionë dhe rekordmenë të atletikës shqiptare, prej disa vitesh është bërë pjesë e aktiviteteve kombëtare dhe ndërkombëtare të sportit të atletikës për veteranë.

Aktualisht duke konkuruar në kategorinë e moshës, nga 75 deri në 80 vjeç, konkurenca në garë ishte shumë e madhe, pasi për herë të parë bëhet me një pjesëmarrje kaq massive me mbi 720 atletë nga Ballkani, Evropa, Kosova dhe Shqipëria. Konkretisht në garën e disiplinën e kërcimeve, Isak Bala u përballë me rivalitetin e atletëve me emër të rajonit, të cilët kisahin muaj që përgatiteshin për këtë aktivitet.

Sipas tij, pjesëmarrja e tij në këtë ballkaniadë nuk ishte me formën e tij të duhur sportive, kjo edhe për faktin se ai vinte pas një periudhe të përfshirë në problemet Covid 19, por që gjithësesi ia doli të jetë fitues i medaljeve të argjenda në kërcim së gjati dhe tre hapësh.

Interesant është fakti që në këtë kampionat mori pjesë edhe Isa Bala, djali i Isak Balës. Ai i përket sportit të peshëngritjes, ku edhe rekordet e tij të peshave të rënda janë akoma në fuqi të pa përmirësuara nga brezi i sotëm. Me mirëkuptimin e organizatorëve, Isa Bala përfaqësoi Shqipërinë në garën e hedhjes së gjyles duke u renditur i treti, ku edhe u nderua me medaljen e bronztë.

Përpos, Isak dhe Isa Balës që konkuruan në Kampionatin e 30-të Ballkanik të atletikës për veteran, pjesë e familjes sportive “Bala” është edhe Besnik Bala, djali tjetër i Isakut, kampion dhe rekordmen në garat e shpejtësisë me Vllazninë, i cili aktualisht jeton me familjen e tij në Finlandë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -