Thursday, July 18, 2024

Ish trajneri i kuqezinjëve, Giani De Biasi paralajmëron Italinë: Kujdes nga Broja!

Lexo

“Për më tepër, të kaltërit duhet t’i kushtojnë vëmendje krenarisë së madhe të Shqipërisë”.

Kanë mbetur edhe dy ditë deri në momentin e Itali-Shqipëri për Euro 2024 dhe Gianni De Bias, trajneri i kuqezinjve mes viteve 2011 dhe 2017, flet për kundërshtarin që i pret djemtë e Spallettit: “Nuk e di se çfarë ndeshje do të jetë, sigurisht e vështirë për të dyja – fjalët e trajnerit për Ansa -. Është ndeshja debutuese, është e vështirë të parashikosh se çfarë do të ndodhë. Shpresoj që të dyja të kalojnë. Për kë do të brohorisja? Le të themi 50/50”.

De Biasi ishte trajner i kombëtares shqiptare për pesë vjet e gjysmë, duke e çuar atë në një kualifikim të parë historik në Kampionatin Evropian të 2016-ës dhe meritonte gjithashtu shtetësinë, si dhe një ftesë zyrtare për në Dortmund nga federata për të ndjekur ndeshjen.  “Në Gjermani do të ketë shumë tifozë, do të jetë një spektakël plot ngjyra. Të dy tifozëritë kanë komunitete shumë të mëdha atje, sigurisht që do të jetë një atmosferë e bukur”.

Tani skuadra drejtohet nga Silvynho dhe De Biasi është i sigurt se Spalletti do të mund të gjejë kundërmasat e duhura: “Luciano e njeh shumë mirë Shqipërinë, sepse shumë lojtarë të tyre luajnë në ligën tonë. Ai nuk ka nevojë për këshilla, do të përgatisë ekipin sa më mirë të jetë e mundur”.

“Në të njëjtën kohë duhet të them se në këtë futboll nuk ka më asnjë sekret. Lojtari që kërkon më shumë kujdes? Sigurisht që Broja, është një lojtar me cilësi të mira fizike. Ai duket si Scamacca”.

“Pastaj janë Bajrami dhe Seferi që kanë goditje të mira, edhe pse nuk e di se kush do të luajë të shtunën kundër Italisë. Për më tepër, të kaltërit duhet t’i kushtojnë vëmendje krenarisë së madhe të Shqipërisë”.

“Kam shumë kuriozitet dhe interes për atë që do të shoh dhe gjithashtu për atë që do të ndjej të shtunën. Për mua që kam qenë brenda, ndjesitë nga jashtë janë të ndryshme dhe të veçanta.

“E ardhmja ime? Shpresoj të gjej një situatë tjetër jashtë vendit, qoftë edhe në një klub, po shikoj përreth. Sigurisht që nuk do të stërvis në Itali siç e thashë në vitin 2010. Dhe të mendosh që në 2016 rrezikova të bëhesha trajner i kombëtares italiane…”.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img