Thursday, July 18, 2024

Shqipëria, rekord në Euro 2024, nga 26 lojtarë të thirrur, 19 kanë lindur jashtë kufijve. E ndjekin Kroacia dhe Turqia me nga 8 pjesëmarrës

Lexo

Nëse Lionel Messi do të kishte luajtur për Italinë, deri ku mund të kishte arritur? Është një pyetje që shumë fansa ia kanë bërë vetes, duke marrë gati një fluturim të fantazisë në detin e hipotezave. Mundësi që nuk duhen hedhur duke luajtur për çështjen e pasaportës së dyfishtë dhe të afërmve të largët që janë shfrytëzuar dhe që përfshijnë futbollistë të shumtë në startin e edicionit të Europianit 2024. Duke lëvizur nëpër listën e pjesëmarrësve, 82 lojtarë shfaqen nga njëzet e katër vende të ndryshme dhe katër kontinente, me vetëm Oqeaninë të papërfaqësuar.

Vendi që i ka shfrytëzuar më shumë këto mundësi është Shqipëria, e cila nga njëzet e gjashtë sportistë të thirrur, nëntëmbëdhjetë kanë lindur jashtë kufijve. Shteti nga i cili ata tërhoqën më shumë është Zvicra me katër anëtarë, ndjekur nga afër nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut me tre, pa harruar rastin e Marash Kumbulla, i lindur në Peschiera del Garda dhe i rritur në provincën e Veronës, duke përqafuar në një moment të dytë fanellën e vendit të origjinës së prindërve.

Në këtë renditje speciale, vendi që ka ofruar më shumë talente për shtetet e tjera është padyshim Gjermania, e cila mburret me katërmbëdhjetë lojtarë të lindur në territorin e saj, por të destinuar të veshin fanellën e kombëtareve të tjera. Ata që kanë tërhequr më shumë nga kjo çerdhe janë vendet e Ballkanit me Kroacinë dhe Shqipërinë mbi të gjitha, të cilave i shtohet një koloni e madhe turke dhe disa përfaqësues të Hungarisë.

Italia gjithashtu ka përfituar gjithmonë nga kjo mundësi duke u fokusuar tek vendasit e saj që nga vitet 1920 me zviceranin Ermanno Aebi që hapi këtë seri të gjatë. Mes kampionëve të botës si Mauro Gérman Camoranesi dhe Luis Monti apo fenomeneve në botën e futbollit si Omar Sivori dhe Alcides Ghiggia, skuadra e Luciano Spallettit tani mund të llogarisë te Jorginho dhe Mateo Retegui, të lindur përkatësisht në Brazil dhe Argjentinë. Ata që ndoqën rrugën e kundërt janë Marash Kumbulla dhe Nicola Zaleëski, të cilët zbarkuan përkatësisht në Shqipëri dhe Poloni.

Në fillim të Kampionatit Evropian 2024 do të ketë edhe disa lojtarë nga kontinente të tjera. Ekspedita më e madhe është padyshim ajo e Brazilit me tre elementë të ndarë mes Italisë dhe Portugalisë, e ndjekur nga Argjentina dhe Kameruni me nga dy, ndërsa në nivel aziatik përfaqësohet vetëm Uzbekistani me Ëaldemar Anton që luan në Gjermaninë e Julian Nagelsmann.

Renditja e përfaqësueseve me më shumë lojtarë të lindur jashtë kufijve

Shqipëria – 19

Etrit Berisha (Kosovë)

Thomas Strakosha (Greqi)

Berat Gjimshiti (Zvicër)

Ardian Ismajli (Kosovë)

Arlind Ajeti (Zvicër)

Marash Kumbulla (Itali)

Enea Mihaj (Greqi)

Naser Aliji (Maqedonia e Veriut)

Ivan Balliu (Spanjë)

Mario Mitaj (Greqi)

Amir Abrashi (Zvicër)

Ylber Ramadani (Gjermani)

Nedim Bajrami (Zvicër)

Medon Berisha (Zvicër)

Armando Broja (Angli)

Taulant Seferi (Maqedonia e Veriut)

Jasir Asani (Maqedonia e Veriut)

Mirlind Daku (Kosovë)

Arbër Hoxha (Gjermani)

Kroacia – 8

Josip Stanisic (Germania)

Josip Sutalo (Bosnje)

Marin Pongracic (Gjermani)

Mateo Kovacic (Austri)

Mario Pasalic (Gjermani)

Luka Susic (Austri)

Ante Budimir (Bosnje)

Marco Pasalic (Gjermani)

Turqia – 8

Mert Müldür (Austri)

Ferdi Kadioglu (Holandë)

Hakan Cahlanoglu (Gjermani)

Kaan Ayhan (Gjermani)

Orkun Kökçü (Holandë)

Salih Özkan (Gjermani)

Cenk Tosun (Gjermani)

Kenan Yildiz (Gjermani)

Skocia – 6

Angus Gunn (Angli)

Kieran Tierny (Ishulli i Manit)

Liam Cooper (Angli)

Scott McTominay (Angli)

Tommy Conëay (Angli)

Serbia – 5

Vanja Milinkovic-Savic (Spanjë)

Milos Veljkovic (Zvicër)

Srdjan Babic (Bosnje)

Sergej Milinkovic-Savic (Spanjë)

Lazar Samardzic (Gjermani)

Hungaria – 5

Ëilli Orban (Gjermani)

Milos Kerkez (Serba)

Marton Dardai (Gjermani)

Loic Nego (Francë)

Callum Styles (Angli)

Portugalia – 4

Diogo Costa (Zvicër)

Pepe (Brazil)

Danilo Pereira (Guinea)

Matheus Nunes (Brazil)

Zvicra – 4

Yvon Mvogo (Kamerun)

Xherdan Shaqiri (Kosovë)

Breel Embolo (Kamerun)

Këadëo Duah (Angli)

Italia – 2

Jorginho (Brazil)

Mateo Retegui (Argjentinë)

Polonia – 2

Nicola Zaleëski (Itali)

Taras Romanczuk (Turqi)

Rumania – 2

Bogdan Racovitan (Francë)

Ianis Hagi (Turqi)

Sllovenia – 2

Sandi Lovric (Austri)

Josip Ilicic (Bosnje)

Ukraina – 2

Andriy Yarmolenko (Rusi)

Viktor Tsygankov (Izrael)

Belgjika – 1

Amadou Onana (Senegal)

Gjermania – 1

Ëaldemar Anton (Uzbekistan)

Anglia – 1

Marc Guéhi (Bregu i Fildishtë)

Sllovakia – 1

Vernon de Marco (Argjentinqë)

 

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img