Monday, June 24, 2024

Izraeli i merr një barazim Zvicrës dhe i shtyn kualifikimin në Euro 2024

Lexo

Në ndeshjen e prapambetur, zviceranët kanë humbur mundësinë për të siguruar kualifikimin duke barazuar 1-1 përballë izraelitëve

Ndodh edhe kështu. Zvicra, pasi dominoi për gjashtëdhjetë minuta kundër Izraelit, merr një goditje nga rivalët e tyre: përfundon 1-1 në Pancho Arena në Felcsút, shtëpia e Puskás Akadémi dhe një vend neutral për këtë ndeshje.

Në rikuperimin e dytë të ndeshjeve të shtyra për shkak të luftës mes kombit hebre dhe Palestinës, në gjysmën e parë të ndeshjes ka vetëm një ekip në fushë.  Zvicra kaloi 65% të posedimit të topit dhe krijoi katër mundësi shënimi. Topi nuk shkoi në rrjetë deri në minutën e 36-të, kur zhbllokohet sfida: autori i 1-0 është Ruben Vargas, anësori i Augsburgut, i cili shënoi me kokë në një krosimi nga e majta dhe shpërblehet për një pjese të parë të shkëlqyer.

Izraelitët reaguan në pjesën e dytë, duke pretenduar një penallti për një prekje të Zesiger (të paakorduar) dhe duke rrezikuar shumë në goditjet e Amdouni dhe Zakaria, të vendosur në rolin e paprecedentë të anësorit. Në minutën e 68-të del Okafor dhe, falë hyrjes së Gloukh (Salzburg), Izraeli ringjallet dhe shtyn.  Është Ëeissman që godet me të djathtën pikërisht nën traversë dhe realizon golin e 1-1 në minutën e 89-të.

Presioni i skuadrës zvicerane në minutat e mbetura ishte i kotë, ndërkohë që përfunduan me dhjetë lojtarë për shkak të kartonit të kuq për Edimilson Fernandes (94′) dhe panë që kualifikimi të shtyhet kur kanë mbetur dhe dy raunde për Euro2024. Gjithçka është ende e hapur në Grupin I: Zvicra dhe Rumania kryesojnë me 16 pikë, si favoritë për t’u kualifikuar. Më pas vijnë Izraeli (12) dhe Kosova (10). Bjellorusia (6) dhe Andorra (2) tashmë janë jashtë.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img