Thursday, February 29, 2024

Miqësorja me Shqipërinë, Italia kërkon të harrojë Botërorin dhe të projektojë Europianin dhe Botërorin, 2024 dhe 2026

Lexo

Të kaltërit e Mancinit në fushë me një formacion eksperimental në të parën nga dy miqësoret e nëntorit

Duke hedhur vështrimin përpara. Të përpiqen të lënë pas zhgënjimin e moskualifikimit në Kupën e Botës, i cili është rishfaqur fuqishëm këto ditë me evenimentin e Katarit shumë afër, dhe të përgatiten në mënyrën më të mirë të mundshme për Euro 2024 dhe Botërorin 2026 në Amerikë. Italia përballet me Shqipërinë dhe Austrinë në një miqësore të dyfishtë në më pak se një javë për t’u bërë bashkë dhe për të kërkuar talente të reja që mund të ndihmojnë kauzën blu në perspektivë. Puna në vazhdim në Coverciano në kuadër të ndeshjes si udhëtues në Tiranë, ku një formacion eksperimental do të dalë në fushë mbrëmjen e sotme.

Megjithatë, një mendim për Katarin është i pashmangshëm. “Ne  merituam të shkonim në Kupën e Botës, por për fat të keq humbëm mundësitë në dispozicion – pranon Roberto Mancini -. Ky është futbolli, pas kënaqësisë së madhe erdhi një zhgënjim i madh dhe tani nuk mund të bëjmë më asgjë. Një Botëror pa Italinë është ndryshe, duhet të punojmë në mënyrën e duhur që të mos përsëritet më. Do të jetë një muaj i vështirë për ne. Në hidhërimin që ndjejmë për momentin duhet të luhen ndeshjet, ka gjëra për të parë dhe vlerësuar. Ka aspekte që do të na jenë të dobishme nga marsi e në vazhdim”.

Duke filluar nga kualifikueset evropiane me ndeshjet që ngjallin kujtime dhe emocione të kundërta me Anglinë dhe Maqedoninë e Veriut, në një grup që përfshin gjithashtu Ukrainën dhe Maltën. Një grup në të cilin duhet seriozitet, prandaj trajneri do t’i përdorë këto dy angazhime pa pikë për të kryer teste dhe për të parë lojtarë të rinj.

Duke filluar me “fëmijën” Pafundi i vitit 2006 (“ai është një lojtar që e kemi ndjekur për disa vite, edhe kur ishte më i ri, ne mendojmë se mund të jetë një lojtar i madh në të ardhmen”) duke kaluar nga lojtarët e Juventusit, Fagioli dhe Miretti deri në thirrjen e parë të mbrojtësit të Empolit, Parisi. Ndaj përzgjedhjes së drejtuar nga njohësi i vjetër i futbollit Italian, Edy Reja, Mancini nuk ka zhbalancuar grupin e lojtarëve që do të dalin në fushë dhe as për formën që do të përdoret.

Edhe nëse punësimi me kohë të pjesshme i Chiesa është i sigurt, Zaniolo dhe Tonali mund të gjejnë hapësirë ​​që në minutën e parë. “Ne kemi dy miqësore dhe do të provojmë diçka të re – përsëriti ai – Do të kishim bërë me kënaqësi pa u përpjekur, por testimi i diçkaje të re ndonjëherë është i dobishëm”. Për të harruar dhe rifilluar.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img