Tuesday, April 23, 2024

Nuk kishte ndodhur asnjëherë më parë. VAR i kërkon falje Liverpool-it për ndeshjen me Tottenham

Lexo

Nuk është diçka që e shihni shpesh, në fakt nuk kishte ndodhur kurrë më parë që një organ arbitrimi në një ligë futbolli profesionist t’i kërkonte zyrtarisht falje një skuadre për anullimin e një goli të rregullt. Në vend të kësaj, në javën e shtatë të Premier Ligës ndodhi diçka që deri dje dukej e pamundur. Në fakt, ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpool-it bëri bujë për shkak të vendimit të arbitrit për të anulluar golin e rregullt të Luis Diaz.

Një vendim që u rishikua, por nuk u korrigjua nga VAR-i, dhe për këtë arsye ngjalli polemika nga të kuqtë dhe tifozët, duke qenë se ndeshja u fitua më pas 2-1 nga Spurs.

Vendimi i dyshimtë tërhoqi vëmendjen e PGMOL, Professional Game Match Officials Limited, organi përgjegjës për arbitrimin në Premier League. Dhe në fakt një falje mbërriti pas ndeshjes, nëpërmjet një njoftimi zyrtar për shtyp, i cili sugjeron masat e ardhshme: “PGMOL pranon se një gabim i rëndësishëm njerëzor ka ndodhur gjatë pjesës së parë të ndeshjes Tottenham-Liverpool. Goli i Luiz Diaz u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje nga gjyqtarët e fushës. Ky ishte një gabim i qartë dhe i dukshëm faktik dhe duhet të kishte rezultuar në dhënien e golit përmes ndërhyrjes VAR, megjithatë, VAR nuk ndërhyri. PGMOL do të kryejë një rishikim të plotë të rrethanave që çuan në gabim dhe do të kontaktojë Liverpool dhe të pranojë gabimin”.

Klopp nuk e fshehu zemërimin e tij pas fishkëllimës së fundit: “Një disfatë që erdhi në rrethanat më të padrejta, me vendime të çmendura. Kjo nuk është jashtë loje, ata nuk e vlerësuan saktë momenti në të cilin Salah kaloi topin”. Liverpooli e mbylli ndeshjen me 9 lojtarë për shkak të ndëshkimeve të Jones dhe Diogo Jota.

 

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img