Monday, July 15, 2024

Pike sulmon Italinë: E favorizuar

Lexo

Mbrojtësi i Barcelonës uron ekipin kombëtar të Mancinit, por nuk kursen një kritikë të re pas asaj në gjysmëfinale kundër Spanjës

Së pari komplimentet, pastaj goditje. E dyta brenda pak ditësh. Gerard Piqué sulmon përsëri Italinë për penalltitë: “Ka fituar me meritë Euro 2020 – shkruan mbrojtësi i Barcelonës – Urime, kombëtarja më e mirë e gjithë garës. Sigurisht, fakti që ata ishin të parët që goditën penalltitë i ndihmoi përsëri. Kjo e lejoi atë të humbte një penallti, si kundër Spanjës, dhe të qëndronte në lojë”.

Por çfarë thotë studimi më i fundit i bërë në lidhje me këtë çështje. Studimi përfshin të gjitha ndeshjet që në dhjetë vitet e fundit kanë përfunduar me penallti në Ligën e Kampionëve, Ligën e Europës, Superkupën e Europës, Kupën e Botës, Europianin, Kupën e Amerikës dhe Kupën e Konfederatave.

Në total janë 58 dhe në këto sfida 28 herë fitoi ekipi që filloi të gjuante penalltinë i pari dhe 30 të cilët filluan më pas. Në pesë vitet e fundit, nga ana tjetër, nga 24 ndeshje që përfunduan me penallti, 10 u fituan nga gjuajtësit e parë, 14 nga i dyti. Me pak fjalë, krejt e kundërta e asaj që Piqué pretendoi në mediat sociale.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img