Roko Vata në ekipin e parë të Sëlltik. 17 vjeçari shënoi në miqësoren ndaj austriakëve të Viener Viktoria. Super komplimente për djalin e ish kapitenit kuqezi, Rudi Vata

Lexo

Emocionuese! Sot në Koplik janë mysafir kampionët bardheblu. Kupa e Shqipërisë. Sot ora 15:00, 6 ndeshjet e fundit të turit të parë, mes tyre...

Veleçiku i Koplikut që aktualisht luan në Kampionatin Kombëtar të kategorisë së dytëtë futbollit shqiptar, sot pret si vizitor...

Çikalleshi: Kjo kombëtare duhet ndryshuar. Nëse është e nevojme, duke filluar edhe prej meje!

Ka luajtur në fushë për shumë minuta, madje këtë radhë ndaj Islandës me shiritin e kapitenit në krah. Në...

Analiza e Rejës. Justifikime, marrje përgjegjësie dhe gati të ulet me Dukën për vazhdimësinë e tij në krye të kuqezinjëve

I gjendur në një breshëri kritikash për paraqitjen zhgënjyese të kombëtares shqiptare, përfshirë edhe këtë fundit me Islandën, tekniku...

Roko Vata, apo siç po pëlqehet të komentohet rëndon nga media, djali i ish  kapitenit të kombëtares, shkodranit Rudi Vata, vazhdon të surprizojë me talentin e tij.

Aktualisht është vetëm 17 vjeç, por në karrieren e tij sportive ka regjistruar jo pak suksese. I spikatur si kampion me ekipet e moshave të Sëlltik Gllazgout, klubin ka i ati ka bërë histori, si i pari shqiptar që ka arritur të fitojë Kupën e këtij vendi, ecuria e tij ka qënë me të vertetë shumë progressive.

Roko dhe familja Vata në përgjithësi jetojnë në Skoci, por duke qënë se e ëma e tij, bashkëshortja e Rudi Vatës është me origjinë irlandeze, e para që ka nxituar dhe përfituar për t’i veshur uniformën e kombëtares së moshave ka qënë Irlanda, ku Roko vazhdon të luajë me shumë sukses si titullar në formacionin e kësaj kombëtare.

Ndërkohë, jeta futbollistike në klubin e Sëlltikut është një histori tjetër, aty ku Roko ndonëse 17 vjeçar ka avancuar nga ekipet e moshave tek ekipi B i të rriturve dhe këtë sezon futbollistik është pjesë e skuadrës së parë.

I grumbulluar në radhët e Sëlltik, Roko është duke zhvilluar fazën përgatitore me skuadrën e parë, ndërkohë që një ditë më parë, në miqësoren që skuadra e tij luajti ndaj Viener Viktoria të Austrisë, Vata i vogël që disponon tre pasaporta, shqiptare nga i ati, irlandeze nga e ëma dhe britanike nga vendi ku ka lindur dhe vazhdon të jetojë, u aktivizua në pjesën e dytë.

Jo vetem loja e tij e përkryer, por edhe shënimi i një goli mjeshtror, kanë bërë që komentet ndaj tij nga specialistët e futbollit dhe media skoceze të jenë me superlativa për gjendjen optimale që po kalon, dhe sidomos për perspektiven e lartë që e pret në vijueshmëri të karrierës sportive.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -