Samuel Bishanaku, djali i ish peshëngritësit shkodran, Sokol Bishanaku, nënkampion Europe

Lexo

Asambleja e Shoqatës Rajonale të Futbollit Fier zgjedh për kryetar, Ilias Haxhirajn

Ilias Haxhiraj, është kryetari i ri i Shoqatës Rajonale të Futbollit Fier. Haxhija mori votat e duhura në punimet...

Brdariç, me “dhimbje koke” për sfidën e së dieles me Kastriotin

Vllazninë e pret një ndeshje jo pak e vështirë të dielen në transferten krutane. Një sfidë ku të dyja...

Vllaznia më e mira e Kampionatit Dimëror të Atletikës: 12 medalje individuale, dhe Franko Burraj sportisti më i mirë i aktivitetit

12 medalje, 5 të arta, 5 argjenda, 2 të broxta, si dhe Franko Burraj, sportisti më i mirë i...

Familja sportive “Bishanaku” nxjerr një nënkampione Europe. Bëhet fjalë për Samuel Bishanakun, djalin e ish peshëngritësit kampion të Vllaznisë, sot trajner me Tiranën, Sokol Bishanaku, i cili e mori këtë rezultat në Kampionatin Europian për moshën deri në 17 vjeç në peshëngritje, që është duke u zhvilluar në Poloni. Vetëm 16 vjeç me 128 kilogram në stilin e shkëputjes është i dyti dhe medalist i argjendtë. Bën mirë dhe garën e stilit të shtytjes, atje ku me 150 kilogram arrin të jetë në vendin e katërt. Dhe me dygarëshin 228 kilogram është në vendin e katërt në peshën 73 kilogram.

Për një kilogram në dygarësh do të kishte merituar vendin e tretë dhe medaljen e brozntë. Gjithsesi edhe duke qenë i vetmi përfaqësues i Shqipërisë në Kampionatin Europian të Peshëngritjes për moshën deri në 17 vjeç, Bishanaku ka bërë gjithçka mirë dhe ka merituar medaljen e argjendtë në stilin e shkëputjes. Kështu peshëngritja shqiptare është duke fituar breza të artë të rinj, sikurse është Samuel Bishanaku, nënkampion Europe në stilin e shkëputjes në peshën 73 kilogram.

“Një medalje argjendi në shkeputje për Samuel Bishanakun, vetëm 16 vjeç. Për ne si prind është kënaqësi e dyfishtë. Faleminderit që në përkahni gjithmonë”, shkruajnë menjëherë pas garës, prindërit e Samuelit, çifti sportive, Emiljana Ciko(Bishanaku) dhe Sokol Bishanaku, i cili është njëherazi edhe trajneri i kombëtares së peshëngritjes.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -