Tuesday, April 23, 2024

Serbia i bën një nder, Rusia përballet me një kundërshtar evropian pas sanksioneve nga FIFA dhe UEFA

Lexo

Kombëtarja ruse e futbolllit do të luajë një ndeshje miqësore kundër Serbisë ditën e sotme në Moskë. Kjo do të jetë ndeshja e parë e Rusisë kundër një kundërshtari evropian që nga nëntori i vitit 2021. Federata Ruse e Futbollit (RFU) u përjashtua nga garat e FIFA-s dhe UEFA-s në shkurt të vitit 2022 pas pushtimit të Ukrainës.

Përveç përjashtimit nga turnetë ndërkombëtare, si Kupa e Botës dhe Euro 2024, të gjitha klubet ruse vazhdojnë të përjashtohen nga UEFA Champions League, Europa League dhe Europa Conference League.

Gjithsesi, përjashtimit ndërkombëtar vlen vetëm për ndeshjet zyrtare.

Kirgistani, Taxhikistani, Uzbekistani, Irani, Iraku, Katari, Kameruni, Kenia dhe Kuba kanë luajtur të gjitha ndeshje miqësore kundër Rusisë në dy vitet e fundit.

Është dëshmuar e vështirë të gjesh skuadra evropiane të gatshme për t’u përballur me Rusinë, por Serbia është e vendosur të formohet kundër skuadrës së Valery Karpin në stadiumin e Dynamo Moskës.

Rusia më pas do të presë Paraguajin në të njëjtin vend më 25 mars. Kjo do të jetë ndeshja e parë e Rusisë kundër një kombi të Amerikës së Jugut që nga humbja 3-0 ndaj Uruguait në Kupën e Botës 2018.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img