Monday, May 20, 2024

Spektakël në sfidën Çelsi-Liverpul, barazimi që i shërben shkëputjes së Manchester City

Barazim-shou në Stamford Bridge, ku Chelsea rikuperon dy gola të Liverpool-it, pavarësisht mungesës së Lukakut, në kundërshtim me Tuchel dhe i lënë në tribunë nga trajneri gjerman. Nga një pikë për të dyja skuadrat dhe ai që buzëqesh është lideri Manchester City, i cili merr në këtë mënyrë 10 pikë epërsi ndaj bluve dhe 11 ndaj të kuqve. Në Stamford Bridge, sfida ndizet menjëherë, por Pulisic e lë veten të hipnotizohet nga Kelleher në minutën e 7-të, kalojnë dy minuta dhe Manè ndëshkon Chelsean duke shfrytëzuar në maksimum një gabim në mbrojtje të bluve. Liverpooli luan lirshëm, ndërsa vendësit ndjejnë presionin psikologjik. Të kuqtë dyfishojnë në minutën e 26-të me Salah që zgjidh në mënyrën e duhur një situatë në zonën kundërshtare.

Duket e lehtë për Liverpoolin, ndërkohë që pritet një humbje për Chelsean, por në minutat e fundit të pjesës së parë ndodh e paimagjinueshme: një bllokim i përgjithshëm dhe i papritur i lojtarëve të Klopp (sot u ndalua nga Covid dhe u zëvendësua nga ndihmësi i tij, Lijnders) i lejon skuadrës së Tuchel të barazojnë në vetëm katër minuta: Kovacic shkurton në minutën e 42-të me një goditje të shkëlqyer, Pulisic kompletonn rikthimin e pabesueshëm në rikuperimin ballë për ballë me Mendy. Me të vërtetë një kolaps i të kuqve që rrezikojnë edhe të shkojnë në humbje kur Mount prek shtyllën pak sekonda nga fundi, por pjesa e parë mbyllet 2-2.

Ndeshje spektakolare që vazhdon edhe në pjesën e dytë me të dyja skuadrat që luajnë hapur: Mendy tregohet i mrekullueshëm përballë Salah dhe Manè mes 57′ dhe 59′. Pulisic i zakonshëm mund të nënshkruajë dopietën, por Kelleher e fiton sërish sfidën në të 62′. Më pas ritmi ulet dhe ndihet lodhja, të dyja skuadrat dhanë gjithçka në pjesën e parë dhe në sinjalizimin e trefishtë gjithçka është e mbërthyer në një barazim 2-2.