Superliga U21-Vendosin Mjaftojnë golat e Gledian Pusit dhe Antonio Delajt, Vllaznia mund Korabin në Reshit Rusi”

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Vllaznia U21-Korobi U21 2-1 (Shënues: Gledian Pusi 14’, Antonio Delaj 68’/Mziu 90’)

Vllaznia: Shkoza, Pusi, Paloka, Delaj, Dulaj, Bizi, Maliqi, Xhilaj, Peku, Musaraj, Bushaj(U aktivizuan:Troshani, Osmani, Aliu). Trajner: Elvis Plori

Korabi: Bara, Selmani, Xhafa, Rahimi, Mziu, Keko, Tanushi, Marku, Lami, Buci, Demaj.(U aktivizuan: Koci). Trajner: Donald Mziu

Pas zhgënjimit të javës së kaluar, ku barazuan në tranasfertë, 0-0 me Teutën e vendit të fundit në renditje, 21 vjeçarët e Vllaznisë, janë rikthyer tek fitorja. Një gjë të tillë e kanë bërë sot teksa kanë mundur në Shkodër, Korabin e Peshkopisë me rezultain 2-1.

Ndeshja e luajtur në stadiumin “Reshit Rusi” ka qënë e dominuar nga skuadra kuqeblu, e cila, me rastet e paraqitura mund ta kishte mbyllur sfidën me shifra të tjera më të thella. Këtu këmi parasysh edhe një penallti të shpërdoruar nga Delaj në minutën e 61-të, por edhe raste të tjera shënimi nga futbollistët e tjerë.

Referuar kronikës së takimit, pjesa e parë është mbyllur me avantazhin kuqeblu 1 me 0, falë golit të shënuar nga Gledian Pusi në minutën e 14-të. Fillimi i së dytës ka jo pak rivalitet në fushën e lojës, miqtë nga Dibra për të gjjetur golin e barazimit dhe vendasit shkodranë për golin e qetësisë.

Mund ta kishin gjetur këtë gol në të 61-tën me penalltinë e humbur nga Delaj, por nuk shkon gjatë, vetëm shtatë minuta më pas, dhe është po vetë Antonio Delaj që korigjon vetveten duke dyfishuar avantazhin në 2-0.

Minuta e fundit e krejt takimit shoqërohet me një gol të miqve me autor Mziun, që nuk ndryshon asgjë, po që ka vetëm efekt statistike. Përfundimisht, e gjithë ndeshja mbyllet me fitoren e Vllaznisë së drejtuar nga trajneri Elvis Plori, tre pikë këto të vlefshme që e mbajnë atë në treshen e më të mirëve të kampionatit, si pretendente për titull.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -