Saturday, May 25, 2024

(Video) Atletikë – Talenti 13 vjeçar Renis Jasini që po stervitet nga trajneri pasionant, Jetmir Jahaj

Lexo

Është vetëm 13 vjeç dhe quhet Renis Jasini. Mbajeni mirë në mendje këtë emër, sepse shumë shpejt do të jetë protagonist në sportin e atletikës. Ky është mendimi i trajnerit të tij, Jetmir Jahaj, por dhe i specialistëve të tjerë të sportit të atletikës në Shkodër. Videot e realizuara gjatë një seance stervitore të zhvilluara ditën e mërkurë në stadiumin “Loro Boriçi” flasin vetë për vlerat dhe talentin që disponon ky sportist që në fillimet e para me sportin e atletikës.

“Arrinë të realizojë me lehtësi në mënyrë të rrjedhshme një nga ushtrimet e kërcyeshmërisë, me pengesa 80 cm të larta, si dhe të kërcejë nga vendi 2 metër e 40 cm. Rezultate këto shumë të favorshme për një të ardhme të mirë në sportin e Ateltikes”, -thekson trajneri që po e stërvitë , Jetmir Jahja, duke u shprehur shumë i kënaqur që ka në dorë një talent të tillë.

Nga sa mësojmë, Renisi është nxënës i klasës së 7-të pranë shkollës 9 vjeçare “Ismail Qemali” në Shkodër, aty ku edhe trajneri i tij Jahaj jep mësim si mësues i edukimit fizik.

Në prononcimin e dhënë për Veriu Sport, profesor Jahaj, thotë se hapat e parë të Renisit me sportin e atletikës i ka filluar me të ndjerin, prof dr. Vilfan Tufi për një periudhë 4 mujore. Pastaj ai është shkëputur për muajt e verës dhe në shtatorin e vitit 2020 ka filluar përsëri sportin e atletikës nën kujdesin e tij si tranjer, me të cilin vazhdon edhe sot. “Këtë vit do të marrë pjesë në garën 100 metër në Kampionatin Kombëtar të grupmoshave U-16, ku synojmë të kapim medalje. Është pak në disavantazh, sepse konkuron me grupmosha 2 vite më të mëdha se mosha e tij, por megjithatë unë besoj shumë se do të marrim rezultat shumë të mirë. Është një sportist i talentuar, dhe duke punuar së bashku me përkushtim dhe profesionalizëm, shpresojmë që në të ardhmen, Renisi të jetë pjesë e sportistëve të nivelit shumë të mirë”, nënvizon për Veriu Sport, trajneri Jahaj.

Gaspër MARKU

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img