Monday, June 24, 2024

(Video) Boks-Lezhjani Jurgen Uldedaj shpallet kampion bote për të rinjtë WBC

Lexo

Për shqiptarët në përgjithësi, brenda dhe jashtë vendit, por kryesisht për familjen e madhe “Uldedaj”, mbrëmja e së shtunës është përjetuar me një emocion të veçantë. Talenti shqiptar i boksit, 23 vjeçari që stervitet dhe konkuron vitet e fundit në Gjermani, Jurgen Uldedaj, është shpallur kampion bote.

Realisht, ai ka qënë kampion bote, por me fitoren e fundit mbrojti titullin kampion bote në peshën e rëndë për të rinjtë e kategorisë WBC.

Lajmin e suksesshëm e përcjellë me plot emocion xhaxhai i tij, Gjokë Uldedaj, i cili si zakonisht, jo vetëm si familjar, por edhe tifoz personal i nipit të tij, Jurgen, e ndjekë atë në të gjitha duelet, brenda dhe jashtë vendit.

“Mirëmengjes nga Magdenburg Gjermani! Për të gjithë Ju që nuk keni patur mundësi të ndiqni ndeshjen e boksit të zhvilluar mbrënë në Magdenburg, Gjermani të Jurgen Uldedaj kundër Ukrahinasit Dmytro Serguta, po ju dergojë linkun e transmetuar nga Tv Gjerman MDR. DE.

Jurgen Uldedaj mbrojti titullin e WBC Youth. Një ndeshje e vështirë dhe shumë emocionuese , por që përfundojë me fitore me Nokaut në raundin 7, duke bërë histori dhe duke na bërë krenar. Me këtë fitore Jurgeni ngjitet në majat e boksit profesional botëror zotërues aktual i dy titujve “WBO Youth” dhe “WBC Youth””, shkruan Gjokë Uldedaj në rrjetin social FB duke qënë krenar për nipin e tij, i cili ndonëse në një moshë të re, vetem 23 vjeç, po bën një karrierë shumë të suksesshme në arenën ndërkombëtare.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img