(Video) Vllaznia humb në shtesë Superkupën e Shqipërisë. Kuqeblutë tashmë të përqëndruar tek kampionati, presin të hënën Egnatian në “Loro Boriçi”

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

 

Ashtu siç pritej, Superkupa e Shqipërisë ka dhuruar emocione pa fund. Tirana kampione e Shqipërisë dhe Vllaznia fituese e Kupës së Shqipërisë janë përballur mbrëmjen e së mërkurës në “Air Albania”. Shoqëruar nga një mjedis entuziast të krijuar nga tifozëritë përkatëse që mbështetën skuadrat e tyre të zemrës gjatë të gjithë ndeshjes, ndeshja në fjalë dhuroi emocione të shumta.

Dëshmi e së cilës janë edhe pesë golat e shënuar, tre në portën e Vllaznisë dhe dy në atë të Tiranës. Kuqeblutë e nisën më mirë kur kaluan të parët në avantazh me golin e shënuar nga Mala në minutën e 8-të, ndërkohë që pesë minuta nga mbyllja e pjesës së parë, një supergol i Patrik për Tiranën i çon skuadrat në dhomat e zhveshjes për pushimin mes dy pjesëve në barazim 1-1.

Një gabim në prapavijën kuqeblu i jep mundësi Tiranës të kalojë në avantazh me golin e Hasanit shënuar në minutën e 53-të. Ndërrimet e kryera nga tekniku kuqeblu Mirel Josa, mes të cilëve edhe Liron Latifi, i cili rikthehet në fushën e lojës pas një pauze të gjatë pushimi për shkak dëmtimi, i japin më shumë forcë Vllaznisë.

Penallti për Vllazninë në minutën e 85-të pas pengimit në zonën bardheblu të Çobës, të cilën e shndërron në gol Latifi. Barazim 2-2, dhe të duket se ndeshja po shkon në shtesë, apo edhe në gjuajtjen e penalltive, por minuta e 92-të e shtesës së kohës së rregullt është fatale për Vllazninë.

Një top i ardhur nga fundorja e majtë dhe i grushtuar nga Zogoviç mbetet në zonën kuqeblu duke u dërguar në rrjetë nga Xhixha, i pambuluar nga mbrojtja shkodrane. Këtu mbyllet gjithçka, Tirana fiton me rezultatin 3-2 duke u bërë fituese e Kupës së Shqipërisë, trofe të cilën ia dorëzon kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, shoqëruar nga dy presidentët e Tiranës dhe Vllaznisë, Refik Halili dhe Alban Xhaferi, si dhe Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku.

Duke lënë pas Superkupën e Shqipërisë, Vllaznia tashmë është e fokusuar tek kampionati, ku të hënën e ardhshme pret në “Loro Boriçi”, Egnatian. Një ndeshje kjo shumë e rëndësishme për skuadrën kuqeblu, e cila ka pretendimet e veta serioze për fitimin e trofeut, ashtu si edhe në kompeticionin e Kupës së Shqipërisë, ka të njëjtën objektiv.

(Video) Ceremonia e dorëzimit të trofeut të Superkupës së Shqipërisë-Tirana fituese

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -