Thursday, April 25, 2024

4 gola në Supersfidën e Premier Ligës, Mançester Siti-Liverpul, në fund barazim 2-2

Gola, spektakël dhe ekuilibri, që mbeten gjithashtu në garën për të pushtuar Premier Ligën. Mes City dhe Liverpool përfundon 2-2 dhe Guardiola mbetet +1 ndaj skuadrës së Klopp, me luftën për titullin ende të hapur në shtatë ndeshjet e ardhshme. Atmosferë e ndezur në stadiumin Etihad: City kaloi në epërsi pas vetëm pesë minutash me goditjen e De Bruyne nga jashtë zonës, e devijuar nga Matip. As koha për të brohoritur dhe Reds, megjithatë, barazuan menjëherë në 11′ me Diogo Jota që mundi Ederson nga afër.

Dy shpërthime që ndezin menjëherë një ndeshje të shpejtë por edhe fizike, në minutën e 22-të Ederson rrezikon të bëjë rrëmujë kur humbet kontrollin me këmbë dhe më pas e kompenson atë duke shpëtuar në vijën e portës. Në minutën e 29-të De Bruyne shkon afër dopietës duke prekur shtyllën. Kalojnë tre minuta dhe është Cancelo ai që bëhet i rrezikshëm. Goli për City më në fund arrin në të 36′ me Gabriel Jesus, në pozicion të rregullt (të mbajtur në lojë nga Matip) kur del pas mbrojtjes së kuqe dhe përshëndet rrjetën.

City duket se e ka kontrollin, por edhe pjesa e dytë ka një fillim tronditës: kalojnë vetëm 45 sekonda dhe Manè rivendos barazinë me asistimin e Salah. Inercia shkon në krahun e Liverpool-it, reagimi i Qytetarëve vjen vetëm në minutën e 61-të kur Van Dijk bllokon një goditje të Gabriel Jesus. Në 63′ City ende sulmon, por 3-2 momental i Sterling u anulua nga Var për pozicion jashtë loje, më pas në minutat e fundit Mahrez pati një mundësi të dyfishtë të shkëlqyer: fillimisht ai prek shtyllën me një goditje dënimi, pastaj “anullon” golin e fitores, godet në mënyrë të gabuar përballë Alisson. Tani po vjen rikthimi i çerekfinaleve të Champions-it dhe më pas të shtunën e ardhshme një tjetër përplasje direkte në gjysmëfinalen e FA Cup.