Monday, June 24, 2024

Euro 2020-Dita e nëntë/Zhgënjen Spanja, iberikët barazojnë me Poloninë duke vënë në rrezik kualifikim në grup

Lexo

Barazimi i dytë për Furitë e Kuqe, tani i detyruar të mposhtë Sllovakinë. Polakët janë në lojë

Në ditën e dytë të Grupit E të Euro 2020, Spanja barazoi 1-1 me Poloninë dhe, pas 0-0 me Suedinë në debutimin e tyre, ata duhet të mundin Sllovakinë për të shmangur një eliminim të bujshëm. Spanjollët kaluan në avantazh me Moratën në minutën e 26-të, ndërsa Sëiderski ndalet nga shtylla në minutën e 42-të. Në 54 ’Leëandoëski gjen barazimin me një goditje me kokë dhe në 58’ Gerard Moreno merr dhe humbet një penallti. Në finale Szczesny ruan rezultatin.

Trajneri spanjoll, Luis Enrique e nisi me Moreno në vend të Ferran Torres në sulm, ndërsa ka konfirmuar dhjetë nga njëmbëdhjetëshi që barazoi me Suedinë. Besimi, pra, te Morata dhe Dani Olmo dhe konfirmimi i mesfushës me Koke, Rodri dhe Pedri. Nga ana tjetër, Paulo Sousa u mbështet te Lewandowski përpara, me Zielinski në mbështetje, dhe Glik në qendër të mbrojtjes. Pa shumë shkëlqim, Spanja menjëherë mori lojën në dorë duke kërkuar hapësirat midis vijave polake. Sidoqoftë, manovra spanjolle është e ngadaltë dhe ekipi i Paulo Sousa arrin të mbrohet mirë.

Luis Enrique inkurajon ekipin e tij nga pankina dhe ndërsa minutat kalojnë Spanja rrit ritmin e lojës duke arritur të thyejë bllokimin në minutën e 25-të. Gerard Moreno ndërton, ndërsa Morata nuhat gjithçka dhe përfiton duke mundur Szczesny. Në fillim Orsato e anulon për offside, por VAR korrigjon vendimin dhe zyrtarizon golin.

Gerard Moreno, më i miri për iberikët, gjithashtu u shfaq me një goditje të lirë duke prekur shtyllën në minutën e 33-të. Polonia vuan dhe shfaqet vetëm në minutën e 35-të me një sugjerim nga Lewandowski që Swiderski nuk arrin ta finalizojë.

Në fillim të pjesës së dytë, Polonia niset mirë dhe në minutën e 54-ët barazoi me një goditje të shkëlqyer me kokë nga Lewandowski që zhbalancoi Laporte dhe kaloi Simon. Spanja reagon menjëherë. Në 58 ’ Moder bën një faull naiv në zonë ndaj Gerard Moreno dhe 11-metërsh për Spanjën. Sulmuesi i Villareal mer përsipër ekzekutimin e goditjes, por ndalet nga shtylla, ndërsa Morata që ndodhet në vendin e duhur, gabon në mënyrë të pabesueshme.

Luis Enrique është i dëshpëruar dhe menjëherë ndryshon duke aktivizuar Ferran Torres në vend të Dani Olmo. Në lojë, gjithashtu Fabian Ruiz dhe Sarabia. Spanja vazhdon të shtyjë dhe në finale Morata ka një mundësi të shkëlqyer, por Szczesny kursen gjithçka me një ndërhyrje vendimtare. Përfundon 1-1, mes fishkëllimave të tifozëve spanjollë të zhgënjyer.

STATISTIKAT

Spanja nuk ka fituar asnjë nga dy ndeshjet e saj të para në një Kampionat Europian për herë të parë që nga viti 1996.

Pas penalltisë së humbur nga Gerard Moreno, Spanja ka humbur pesë nga tetë penalltitë e fundit të marra në Kampionatin Europian.

Robert Leëandoëski është lojtari i parë nga Polonia që ka shënuar në tre edicione të ndryshme të Kampionatit Europian (2020, 2016, 2012).

Leëandoëski ka marrë pjesë në 14 gola në 12 ndeshjet e tij të fundit si titullar për Poloninë, falë 10 goditjeve dhe katër asistimeve.

Robert Leëandoëski tani është golashënuesi më i mirë i Polonisë në Kampionatin Europian, si Jakub Blaszczykoëski (tre gola).

Morata ka shënuar katër nga pesë golat e fundit të Spanjës në Europë.

Vetëm Fernando Torres (pesë) ka shënuar më shumë gola sesa Morata për Spanjën në Kampionatin Europian (katër, si David Villa).

Kacper Kozloëski (17 vjet e 246 ditë) u bë lojtari më i ri që luan në historinë europiane, duke thyer rekordin e Jude Bellingham (17 vjet e 349 ditë) vendosur për Anglinë gjashtë ditë më parë.

Gerard Moreno ka marrë pjesë në nëntë gola në 13 paraqitje për Spanjën në të gjitha garat (pesë gola, katër asistime), më shumë se çdo lojtar tjetër spanjoll që nga debutimi i tij në tetor 2019.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img