Friday, June 14, 2024

Euro 2020/Italia mposht me penallti Spanjën në gjysëmfinale dhe pret fituesin e çiftit tjetër Angli-Danimarkë për të diskutuar finalen

Lexo

120 minuta lojë dhe 1-1: nga pika e penalltisë gabojnë Locatelli, Dani Olmo e Morata. Në finale, Italia do të ndeshet me fituesen e çiftit Angli-Danimarkë

Italia është finalistja e parë e Euro 2020. Në Ëembley, ‘Azzurri’ mundën Spanjën 5-3 pas penalltive (1-1 në 120 ‘) dhe tani pret fituesin e Angli-Danimarkë. Skuadra e Mancini, duke vuajtur në pjesën më të madhe të ndeshjes, gjeti avantazhin në minutën e 60-të falë Chiesa. Barazimi spanjoll arrin në minutën e 85-të me Morata, i cili mposhti Donnarumma me një goditje të ulët. Nga 11 metra, Jorginho shënoi penalltinë vendimtare.

Spanja bëri Spanjën: shumë zotërim të topit, tiki taka, ritëm shumë i lartë që nga minuta e parë. Një lojë që i bëri menjëherë italianët të vuanin. Skuadra e Luis Enrique luan me memorie, është agresive dhe nuk bën pothuajse asgjë keq, ndërsa Italia nuk është skuadra e zakonshme që kanë shijuar deri më tani, ajo me lojën më të bukur në këtë Europian. Shumë gabime në fazën e ndërtimit, dhe topa të humbur në zona të rrezikshme.

Në 21 ’, megjithatë, shansi i parë i vërtetë i ndeshjes arrin, dhe është për Italinë: Emerson parashikon daljen e Unai Simon, pastaj i jep mundësinë Immobile, i cili humb kohë për goditje dhe pason për Barella, por mesfushori është mbyllur nga mbrojtësit spanjollë. Spanja u përgjigj në minutën e 25-të me një goditje nga distanca nga Olmo e neutralizuar me një pritje të shkëlqyer nga Donnarumma.

Mancini nuk është i lumtur dhe në 30′ ai i thotë Berardi të fillojë të bëhet gati. Në 33 ’një tjetër top helmues i humbur nga Barella: Dani Olmo për fat të mirë zgjedh të bëjë më të vështirën dhe nuk e kornizon portën me mbrojtjen e zbuluar. Në fund të pjesës së parë, Italia kthehet të shihet me një zbritje në të majtë me Emerson, i cili më pas godet traversën nga një kënd i ngushtë.

Pjesa e dytë fillon përsëri me Spanjës që zotëron topin. Furitë e Kuqe ndërtojnë dy raste të mira në dy minuta në 50 ‘dhe 52’ dhe gjithmonë japin përshtypjen se mund të dëmtojnë. Sidoqoftë, Italia u përgjigj menjëherë më pas me një diagonale të mirë nga Chiesa, e bllokuar nga Unai Simon. Të gjitha vuajtjet kthehen në gëzim pas një ore loje, kur Chiesa zhbllokon rezultatin me një goditje  në fund të një kundërsulmi të përsosur, madje filloi nga duart e Donnarumma.

Luis Enrique dërgon menjëherë Morata në fushë në vend të Ferran Torres, Mancini fut Berardi për Immobile. Spanja rifillon sulmet me forcë edhe më të madhe dhe në dy minuta ndërton dy shanse të mira me Oyarzabal dhe Dani Olmo. Në 80 ’Morata shfrytëzon një hapësirë qendrore dhe mund Donnarumma me një ftohtësi të madhe pas një trekëndëshi shumë të lehtë me Dani Olmo, 1-1.

Në kohën shtesë, Spanja duket se ka më shumë karburant. Në 98 ’Dani Olmo në një goditje të lirë dhe Morata i japin Italisë një tronditje. Në fund të pjesës së parë Chiesa çalon për shkak të një problemi muskulor: Bernardeschi hyn në vendin e tij në minutën e 107-të. Në 111’ Berardi shënon, por ishte në një pozicion të parregullt, kështu që është e padobishme. Shkojnë në penallti. Nga vendi, i pari është Locatelli, që gabon. Pastaj Dani Olmo  godet jashtë. Gabon edhe Morata, ndërsa, Jorginho shënon me një ftohtësi të pamasë dhe e çon Italinë në finale.

Për t’u theksuar është se iberikët në pesë raste kanë arritur të shkojnë po pesë herë në finale të Europianit apo Kupës së Botës, ndërsa mbrëmjen e sotme dështuan përballë Italisë së Roberto Mançinit. Megjithatë mund të quhet paraqitje dinjitoze e Spanjës pasi arriti që me një ekip me të rinj dhe pa eksperiencë të bëjnë një rrugë të gjatë, por i mposhti cinizmi i italianëve.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img