Liga e Kampioneve të Europës, panorama e ndeshjeve në grupe të mbrëmjes së mërkurë

Lexo

“Dritë jeshile” për korçarët, Skënderbeu mund Egnatian, dhe këmben vendet me rrogozhinasit

Tre pikë të arta për Skënderbeun të fituara përballë një kundërshtari direkt për mbijetese si Egnatia do të thotë...

I dha fitoren Vllaznisë, Latifi i kënaqur që po shënon dhe kontribuon në fitoret e skuadrës

Ndonëse, akoma nuk është në parametrat e duhur fizik, për shkak të një dëmtimi që ka pasur që në...

Daja i pakënaqur me rezultatin, por vlerëson reagimin e Partizanit në pjesën e dytë, thumbon Vllazninë për vonesën e lojës…

Është larguar me humbje nga Shkodra, dhe natyrisht që është i pakënaqur nga rezultati. Pasi, sipas tij, gjatë pjesës...

Anglezët fituan 2-0 me Porton, Siti mundi 2-1 me përmbysje PSG-në, ndërsa Dortmundi bie në Lisbonë dhe eliminohet

Në një sfidë shumë të rëndësishme për shpresat kualifikuese të Milanit, në Grupin B, Liverpool mundi 2-0 Porton dhe mbetet me pike të plota. Portugezët luajnë pa frikë në Anfield dhe e provojnë menjëherë me Taremin dhe Otavio, por pa fat. “Reds” rriten me kalimin e minutave dhe do të gjenin avantazhin në minutën e 52-të me një gol të mrekullueshëm të Thiago Alcantara. Portugezët nuk mund të reagojnë më dhe Salah mbyll llogaritë. Liverpool, tashmë i sigurt për vendin e parë, konfirmoi pikët e plota, si Ajax dhe Bayern Munich, ndërsa Porto mbetet në 5 dhe do të luajë për kualifikimin në shtëpi me Atletico Madrid në ditën e fundit.

Manchester City përmbys PSG-në 2-1 dhe siguron vendin e parë në grupin A. Sfida e kreut në mbrëmjen e Champions nuk i zhgënjen pritshmëritë për sa i përket lojës. Dy skuadrat përballen hapur dhe krijojnë shumë, por janë mbi të gjitha anglezët ata që shpërdorojnë me Rodri dhe Mahrez. Në minutën e 33-të Gündogan gjeti shtyllën, më pas Navas neutralizoi Mahrez. Pas një kohe solo nga City, Psg zhbllokon rezultatin: Mbappé kontrollon një krosim të devijuar nga Messi dhe mposht Ederson. Gëzimi parisien zgjat më pak se një çerek ore. Në minutën e 63-të Sterling shtyu në rrjetë krosin e ulët të Ëalker-it të fituar nga Gabriel Jesus dhe ribalancon ndeshjen. Djemtë e Guardiolës duan sukses dhe në minutën e 76-të Gabriel Jesus përfundon përmbysjen, duke dërguar asistimin e ëmbël të Bernardo Silvës në kënd për finalen 2-1. Me këtë sukses, Manchester City siguron vendin e parë në grup, me 12 pikë, ndërsa PSG falënderon Leipzigun dhe kualifikohet kur ka mbetur dhe një ndeshje për tu luajtur.

Në Lisbonë shkëlqen talentit të ri, Pedro Gonçalves. Klasa ’98 shënoi dy gola në ndeshjen e grupit C, kundër Borussia Dortmund dhe udhëhoqi Sportingun në suksesin 3-1 që i dha kualifikimin në raundin e 16-të. Gjermanët nisin me një qëndrim sulmues dhe lejojnë hapësira të mëdha në kundërsulm. Më pas Pedro Gonçalves e shfrytëzoi këtë, duke përfituar nga gabimi i Schultz-it në gjuajtjen e Soares për të ikur dhe rrëshqitur golin 1-0 nën këmbët e Kobelit. Portugezi 23-vjeçar e përsërit veten në minutën e 39-të me një gjuajtje të shkëlqyer me të djathtën nga jashtë zonës, aty ku portieri nuk arrin dot. Në finale, Borussia humbi nervat: Emre Can u përjashtua në minutën e 74-të, Zagadu dha një penallti me një faull ndaj Paulinhos. Kobel refuzon penalltinë e Pedro Gonçalves, por Porro rikonfirmon topin në rrjetë për 3-0. Gjermanët shënuan në minutën e 93-të me Malen në një asistim nga Reus, por është tepër vonë: 3-1 dënon Dortmundin me eliminim, ndërsa Sporting tashmë mund të festojë kalimin në raundin e dytë.

Në Grupin D, Real Madridi arriti një fitore 3-0 në fushën e Sheriff Tiraspol dhe u kualifikua në fazën e 16-të, duke marrë me vete edhe Interin. Madrilenët shtynë që në minutat e para dhe sulmuan disa herë, derisa kaluan në epërsi në gjysmë ore lojë me goditjen e lirë të Alabës, falë devijimit të një mbrojtësi, 1-0. Në fund të pjesës së parë Kroos zgjeron pjatën dhe e vendos topin në traversën e brendshme dhe më pas pak përtej vijës (siç konfirmohet nga teknologjia e vijës së portës): është 2-0 që i hap rrugën një fitoreje komode. Në pjesën e dytë Benzema shënon golin e tij të pestë në pesë ndeshje me një të djathtë të saktë nga jashtë zonës dhe firmos 3-0 përfundimtar. Real Madrid fluturon në turin e dytë me 12 pikë dhe Interi e falënderon: me këtë humbje Sherifi mbetet në 6 dhe aritmetikisht i treti, i zbritur në Europa League. Vendi i parë do të vendoset në ndeshjen direkte të Bernabeu.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -