Thursday, April 18, 2024

Magjia e Modriç nderon Realin e Madridit

Lexo

Të besuarit e Ancelottit kanë triumfuar 1-0 përballë Sevillas

Real Madrid pati vështirësi gjatë gjithë ndeshjes ndaj Sevillas në takimin e vlefshëm për javën e 26-të të ligës spanjolle. Skuadra e Ancelottit dukej se do kënaqej me një barazim ndaj Sergio Ramos dhe shokëve të tij, por Modric i përjetshëm, i ardhur nga pankina, zgjidhi gjithçka me një gol të mrekullueshëm nga distanca për finalen 1-0, që i lejon Los Blancos të qëndrojnë +8 mbi Barcelonën.

Pjesa e parë me pak emocione. Madridi gjeti menjëherë avantazhin me Lucas Vazquez, por VAR e anuloi për shkak të një faulli të Nachos në fillim të aksionit. Vendasit kishin zotërimin e topit, por kishin vështirësi për tu shfaqur të rrezikshëm përpara, me Sevillan të gjithën prapa për të mbrojtur portën e tyre. Vetëm nga fundi Vinicius, Tchouameni dhe Valverde krijuan diçka, por topi nuk u ndal në rrjetë.

Pjesa e dytë filloi me një ritëm më të lartë: Valverde goditi një shtyllë, në anën tjetër En-Nesyri dhe Isaac Romero u afruan për të kaluar në avantazh në kundërsulm, me Lunin që bëri një pritje të bujshme. Pas një ndalese të gjatë për shkak të dëmtimit të arbitrit, Ancelotti dërgoi Modric në fushë në vend të Nachos dhe pas pak minutash kroati shkëlqeu me një gjuajtje nga distanca që shkoi në rrjetë.

Bernabeu është në festë, ndërsa lojtarët e Sevillas pretendojnë një pozicion jashtë loje në fillimin e aksionit të Rudiger në krosimin e Vazquez: offside është i qartë, mund të diskutohet për një kohë të gjatë pozicioni aktiv ose pasiv i mbrojtësit. Gjyqtari nuk shkon ta shqyrtojë gjithsesi. Me 1-0 Reali ia del mbanë, ndërsa andaluzianët nuk arrijnë asnjëherë të ndikojnë në finale.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img