Friday, September 29, 2023

Manchester City, kërkon trofeun e Champions League. Guardiola, optimist për suksesin e tretë

Lexo

Pas fitimit të Premier League dhe FA Cup, Manchester City është në kërkim të Champions League të parë në historinë e tij dhe një triplete historike, të arritur vetëm nga kushërinjtë e Manchester United në 1999 në Angli. Pep Guardiola, i cili ëndërron një triumf të tretë si një trajner pas  të dyve me Barcelonën,  prezanton ndeshjen e Stambollit ndaj Interit në një konferencë për shtyp. “Ka flutura në stomak, edhe më shumë nesër. Nëse fitojmë do të jemi skuadra më e fortë në Evropë, përndryshe do të jemi nënkampionët, gjë që nuk është keq gjithsesi – shpjegoi menaxheri katalanas -. Nëse ne pranojmë gola, nuk duhet të mendojmë se do të duhet të bëjmë tre gola, mjafton një. Duhet ekuilibër, ata janë mjeshtër në mbrojtjen e tyre. Onana është i jashtëzakonshëm”.

Është një ëndërr apo një obsesion? – “Është absolutisht një ëndërr të jesh në finale. Për të pushtuar gjërat duhet të kesh gjithmonë pjesën e duhur të obsesionit, dëshirës. Obsesioni është një fjalë pozitive. Është një ëndërr për të gjithë ne”.

City është favoriti i madh. Si qëndroni të fokusuar? – “Çdo ndeshje që luajmë gjatë sezonit, kjo konferencë për shtyp sa njerëz janë këtu. Ne e dimë se sa e rëndësishme është gara. Unë nuk e kontrolloj opinionin e njerëzve, thjesht fokusohem në atë që duhet të bëjmë. Kam parë  shumë ndeshje të Interit për të kuptuar se çfarë duhet të bëjmë. Në fund të fundit, është një ndeshje futbolli. Skuadra që performon më mirë në 95 minuta do të fitojë. Në histori, Interi është më i madh se ne. Nuk është e rëndësishme. E rëndësishme është që nesër në orën 22:00, me orën e Stambollit, të bëjmë performancën më të mirë të mundshme”.

Leksioni i vitit 2021 në humbjen ndaj Chelsea – “Do të doja t’ju tregoja për mësimet, por nuk e di. Është një ndeshje tjetër, kanë kaluar dy vjet, lojtarë të ndryshëm. Dy sezone më parë ajo që kishim planifikuar ishte të përpiqeshim të luanim një ndeshje të mirë kundër Chelsea. Nuk funksionoi, njerëzit thonë se vendimi ishte i gabuar. Unë kam një plan për nesër. Nëse kemi sukses, do të jetë mirë. Ne jemi gati, lojtarët do të japin gjithçka, duke njohur dhe respektuar kundërshtarin. Le ta bëjmë”.

Cili është lojtari më i rrezikshëm i Interit?  – “Ata janë të rrezikshëm në mënyrën se si luajnë. Presion i lartë, Onana është një portier i shkëlqyer, zhvillimi i lojës, Bastoni në krahun e majtë. Cilësia e lidhjes me sulmuesit, aftësia për të bërë një pasim shtesë. Duhet të përpiqemi të mbrojmë, nuk e di si, por t’i mbrojmë këto lidhje. Me topin, të përpiqemi të sulmojmë. E vështirë kundër pesëshes në mbrojtje, le të përpiqemi të gjejmë një zgjidhje për të qenë më efikas”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img