Friday, June 21, 2024

Moratti për të ardhmen e Mourinhos: Do ta çmendte Napolin

Lexo

Ish-presidenti i zikaltërve flet për trajnerin me të cilin fitoi tripletën, i freskët nga divorci nga Roma: “Ai sjell gjithmonë entuziazëm dhe shpresë”

Mënyra e stërvitjes së José Mourinhos, stili i tij i komunikimit dhe aftësia e tij për të krijuar ndjeshmëri me mjedisin dhe tifozët tashmë janë të njohura për të gjithë. Por nëse është dikush që ndoshta e njeh pak më mirë se të tjerët, ai dikush është Massimo Moratti. Ish-presidenti i Interit, duke folur në Radio Kiss Kiss, foli për trajnerin me të cilin shkroi historinë në vitin 2010 duke arritur tripletën. I lirë pas shkarkimit nga Roma, trajneri portugez është lidhur me Napolin dhe Moratti “promovon” idenë: “Do t’i çmendte të gjithë tifozët, gjithmonë sjell entuziazëm dhe shpresë”, tha ai.

E ardhmja e Mourinhos filloi të flitet menjëherë pas deklaratës me të cilën Roma vendosi ta shkarkojë atë. Thashethemet e tregut kanë sugjeruar Arabinë e pasur për të, por nuk përjashtohet qëndrimi i tij në Serinë A. Napoli, i cili po përpiqet të gjejë ekuilibër dhe rezultate me Mazzarrin, është në kërkim për një emër të fortë nga i cili do të fillojë sërish verën e ardhshme dhe “Profeti i Setubalit” është një emër që qarkullon (deri në atë pikë sa është planifikuar tashmë një takim mes trajnerit, që do të dëshironte të qëndronte në Itali, dhe presidentit të kampionëve të Italisë).

Dhe Massimo Moratti, i cili e njeh mirë Mourinhon, thotë: “Ai do të donte të ishte trajner i Napolit sepse është një klub i rëndësishëm dhe ka një projekt të rëndësishëm”. Dhe për lidhjen e mundshme me Aurelio De Laurentiis, ish-presidenti i zikaltërve nuk tha shumë: “Nuk e njoh shumë mirë, nuk mund të them nëse do të shkonte mirë me Mourinhon. Specialiteti i tij është ai i të qenit një profesionist serioz, ai di gjithçka për ekipin e tij, ai është një tifoz i madh i futbollit”, tha ai.

Moratti bëri edhe një shaka për finalen e Superkupës (“Inter po luan shumë mirë, por paraqitjet varen shumë nga kundërshtari me të cilin përballeni dhe Napoli po rritet”) dhe i kushtoi një mendim Gigi Simoni, i cili sot do të kishte mbushur 85 vjeç: “Një zotëri i madh dhe një profesionist shumë serioz, kam pasur gjithmonë fatin të kem në krah njerëz të mëdhenj”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img