Thursday, February 29, 2024

SHBA dhe Meksika paraqesin ofertën për të pritur Kupën e Botës për Femra 2027

Lexo

Shtetet e Bashkuara dhe Meksika kanë paraqitur një ofertë të përbashkët për të pritur Kupën e Botës për Femra 2027, njoftuan të premten dy federatat.

Oferta pritet të përballet me kundërshtimin e Brazilit dhe një ofertë evropiane prej tre vendeve, duke përfshirë Belgjikën, Gjermaninë dhe Holandën.

Nëse oferta e Amerikës së Veriut do të ketë sukses, ajo do të zgjasë një varg turnesh të mëdha ndërkombëtare që po mbahen në rajon.

SHBA do të presë Kupën e Amerikës të CONMEBOL-it vitin e ardhshëm me Kupën e Botës për Klube të zgjeruar të FIFA-s në vend në 2025 përpara vetë Kupës së Botës 2026, e cila po bashkëorganizohet nga SHBA, Meksika dhe Kanadaja.

Presidentja e futbollit të SHBA, Cindy Parlow Cone tha se ata shpresonin të përsërisnin shumë elementë të turneut të meshkujve të vitit 2026.

“SHBA dhe Meksika janë në një pozicion unik për të pritur një Kupë Botërore që do të përdorë të njëjtat vende, infrastrukturë dhe protokolle të përdorura për Kupën e Botës për meshkuj vetëm një vit më parë,” tha ajo.

“Si rezultat, ne besojmë se është koha e duhur për të pritur një Kupë Botërore të FIFA-s për femra që përmban një përvojë të vërtetë të klasit botëror për lojtarët dhe tifozët, njësoj. Kjo jo vetëm që do të zhbllokojë potencialin ekonomik të futbollit të grave, por do të dërgojë një mesazh për lojtarët e rinj në mbarë botën se nuk ka kufi për atë që ata mund të arrijnë”, shtoi ajo.

Kupa e Botës për femra vitin e kaluar u mbajt në Australi dhe Zelandën e Re. SHBA e ka pritur turneun dy herë në të kaluarën – në 1999 dhe 2003.

Hera e fundit që turneu u mbajt në Amerikën e Veriut ishte kur Kanadaja priti në 2015.

Shtetet e Bashkuara janë kombi më i suksesshëm në lojën e femrave duke fituar Kupën e Botës në katër raste.

AlbDreams Televizion

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img